Policie při prohlídce kanceláře zajistila tiskárny, 700 kusů padělaných dvoutisícových bankovek, mobilní telefony a chemické látky. „Ty byly používány k úpravě papíru, ze kterého se padělky vyráběly, a jejich kvalita se postupem času zlepšovala. Padělatel se v čase vyvíjel a ve své práci se zlepšoval,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Padělatel při udávání peněz do oběhu spolupracoval s prostředníkem, aby k němu vedlo co nejméně stop. Kriminalisté zaznamenali zvýšený počet případů padělaných bankovek o nominální hodnotě 2000 korun na podzim roku 2020. Falešné peníze se často objevovaly v souvislosti s platbami za jízdy alternativními taxislužbami, za dovoz jídla a podobně.

Policejní zásah. Ilustrační snímek
Pro peníze všechno. Gang vyděračů z Vysočiny údajně fingoval i vraždy

„Vše samozřejmě na smyšlená jména a adresy. Dokonce byly těmito padělky opakovaně placeny pokuty revizorům za černé jízdy, kdy na základě prvních přijatých padělků začali být revizoři pozorní a další již rozpoznali,“ doplnil mluvčí.

Až deset let za mřížemi

Bankovky se také začaly objevovat na drogové scéně. Nejprve s nimi bylo placeno za drogy. Napálilo se několik dealerů. Pak se začaly objevovat i u narkomanů, kteří je dostávali „zadarmo“ v momentě, kdy nakupovali drogy. Jejich úkolem pak bylo falešné peníze udávat do oběhu a při dalším nákupu drog odevzdat jednu třetinu jejich hodnoty zpátky. To již ale v originálních bankovkách.

Vít Bárta.
Kauza odposlechů BIS: Soud potvrdil osvobození exministra Bárty

V období, kdy byla trestná činnost páchána, eviduje Česká národní banka záchyt 1432 padělaných bankovek v nominální hodnotě 2000 korun.

Případ je vyšetřován pro trestné činy padělání a pozměnění peněz a v souvislosti s ním jsou vazebně stíháni tři muži, kterým hrozí až deset let odnětí svobody. „Obvinění se k trestné činnosti doznali a s kriminalisty spolupracují,“ dodal mluvčí.