„Chápeme obavy veřejnosti, nebereme je na lehkou váhu, ale občas se objeví zkreslené informace, ze kterých pramení určitá nervozita. Prověřováním konkrétních oznámení jsme zjistili, že se popisovaná událost nezakládá na pravdě. I když je správné dbát o bezpečí, popisovaná událost se nestala,“ ujistila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Podle ní sice letos policisté evidovali celkem dvě oznámení, která směřovala k osobě pětačtyřicetiletého muže s trvalým bydlištěm v České Lípě. Většinu času se ovšem zdržuje v Zákupech, kde se potlouká nejčastěji kolem náměstí a u řady lidí vyvolává už svým zjevem veřejné pohoršení.

Rozdílné výpovědi

První oznámení přijali od otce nezletilé dívky 10. září. „Muž měl chytit dívku za ruku a vléct ji k občerstvení u koupaliště, za stánkem ho měla kopnout a on ji pustil. Incident, který muž popřel, policisté prověřovali, ale nezjistili žádná další svědectví, které by výpověď dívky podpořilo,“ uvedla pro Deník Baláková. Druhé upozornění předal Policii ČR v pátek 11. listopadu ředitel školy v Zákupech, který uvedl, že za ním přišlo několik nezletilých dívek s tím, že je měl tento pobuda vystrašit na náměstí.

Budova Okresního soudu v České Lípě
Soud uzavřel krádeže v Novém Boru. Slušný „fantom ordinací“ je zpět v arestu

„My jsme dívky vyslechli, dvě popřely, že by se něco takového stalo. Na tom, že jí a její kamarádky honil uvedený muž s nožem v ruce, trvala pouze jedna žákyně,“ popsala policejní mluvčí a pokračovala, že porovnávali kamerové záběry z místa údajného ataku, které ale dívčinu příhodu nepotvrdily. „Kamery ji naopak vyvrátily. V inkriminovanou dobu si muž nikoho nevšímal, jen seděl před prodejnou na náměstí. V záběrech je vidět i skupinka dívek, která se rozprchla, aniž by byla v kontaktu s tímto mužem. Údajné svědkyně na videu ani v té době nebyly,“ zdůraznila. Mluvčí PČR Ivana Baláková také ujistila, že policisté dál spolupracují se zákupskou školou, tamní radnicí a jejími strážníky. „Společně jsme přijali taková opatření, abychom škole vrátili klid a rodiče ujistili, že jejich děti jsou v bezpečí."

Ředitel zákupské ZŠ Čestmír Kopřiva do rozjitřených debat na facebooku bez otálení napsal rodičům, že vzhledem k pátečnímu nevhodnému chování nepřizpůsobivého občana vůči žákům školy na autobusové zastávce na náměstí Svobody v Zákupech bylo operativně svoláno jednání na úrovni vedení města, školy a Policie ČR. „Na tomto jednání byla přijata opatření k zajištění maximální bezpečnosti vašich dětí při cestě do školy a ze školy,“ uvedl ředitel Kopřiva.