„Letecká puma o hmotnosti 250 kg byla pyrotechnikem zneškodněna na místě. Žádné osoby nemusely být evakuovány a nikdo nebyl zraněn,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Policejní manévry kvůli nálezu letecké pumy zažili letos v únoru obyvatelé Milovic. Bagrista ve výkopu za zastávkou u dětského parku Mirakulum zavadil o kovový předmět. Jak se ukázalo, z hlíny koukala špička padesátikilové letecké pumy, která by v případě exploze ohrozila obyvatele v okruhu až půl kilometru.

Jelikož výkop se nacházel přes ulici proti bytovým domům, okamžitě začala evakuace místních obyvatel. Na místo dorazili hasiči, policisté i strážníci. Společně obcházeli byty a vykazovali jejich obyvatele do bezpečné vzdálenosti. Evakuováno bylo 70 lidí. 

Pyrotechnici pumu vytáhli na povrch a zjistili, že bezprostřední nebezpečí výbuchu nehrozí. Proto na místo povolili přístup novinářům, kterým policejní pyrotechnik Karel Koubík vysvětlil okolnosti. „Jedná se o leteckou pumu německé výroby ze druhé světové války. Není osazena zapalovačem, což se dá vysvětlit tak, že ten vypadl při dopadu nebo se sem puma dostala s navážkou,“ uvedl Koubík. Zhruba 70 centimetrů dlouhá puma obsahovala asi 6 a půl kilogramu trhavin a bagr na ni narazil v hloubce metr a půl pod povrchem. „Bude odvezena do stálé trhací jámy v Ralsku, kde bude bezpečně odpálena,“ doplnil Koubík.