Policisté nyní zveřejnili podrobnosti případu, který se odehrál na začátku února. Případů nebezpečných nástrah pro zvířata v poslední době lidé hlásili z více míst. Aktuální případ z Nymburka je unikátní tím, že se policistům podařilo najít muže, který má výrobu těchto nástrah na svědomí.

První párky s napíchanými dráty se objevily v zahradě majitele dvou německých ovčáků v noci na 1. února. Následující den majitel psů případ oznámil na policii. „Dne 1. února bylo na obvodní oddělení v Nymburce oznámeno, že neznámý pachatel během noci nastražil na pozemek rodinného domu v Nymburce několik kusů párků, do kterých napíchal dráty. K takovému jednání došlo opakovaně, a to ještě 5. února,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Všímavý majitel 

Podle našich informací psi nebezpečné návnady nespolykali jen díky všímavosti majitele. Ten má přes oba vlčáky přes noc zavřené v domě a na zahradu, kde byli párky s kusy drátů, je vypouští ve dne. Párků si naštěstí všiml dříve než jeho psi a stihl je sebrat. „V případě pozření těchto návnad by psi utrpěli vážná poranění trávicího traktu, která by mohla vést až k jejich úhynu.“ potvrdila policistka.

Majitel psů byl po nálezu prvních nebezpečných uzenin na své zahradě ostražitý a zaznamenal i opakovaný pokus o čtyři dny později. Díky účinné spolupráci s policií byl záškodník rychle dopaden a usvědčen. „I díky všímavosti majitele psů a jeho kamerových záznamů byl během krátké chvíle podezřelý muž usvědčen.

Při výslechu se k činu doznal a uvedl, že mu vadilo hlasité štěkání psů. Kriminalisté následně devětapadesátiletému muži sdělili podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat ve stadiu pokusu,“ doplnila Petra Potočná. V krajním případě muži hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

Otrávené návnady v Lysé nad Labem
Varování před podobnými návnadami se čas od času objevují z různých míst regionu. Nedávno byly nálezy nástrah hlášeny z poděbradské čtvrti Velké Zboží.

Závažný případem pokusu otravy psů se zabývali policisté také v roce 2012 v chatové oblasti Řehačka u Lysé nad Labem. Dvě majitelky psů bydlící několik stavení od sebe bojovaly o životy svých zvířat poté, co se v jejich zahradách objevily kusy masa, které zřejmě obsahovaly zakázaný jed karboruran. Ten je aktuálně známý z kauz otrav dravých ptáků. Tehdy se zvířata z Lysé podařilo s pomocí veterinářů zachránit.

Lidé žijící v chatové oblasti spekulovali, že otrávené návnady nastražují zloději, kteří si odstraněním psů dělali prostor pro možné noční krádeže v momentálně neobývaných chatách. Odhalit původce návnad se tehdy nepodařilo.