Redakce Teplického deníku má nepotvrzené informace, že dotyčná úřednice svévolně navyšovala lidem přidělené dávky o různé finanční částky. Ty pak ale nevyplácela skutečným příjemcům, kteří o navýšení státní podpory nic netušili, nýbrž je nechala zasílat na účet svůj nebo svých přátel.

„PŘEKVAPILO NÁS TO“

Mezi lidmi, kteří jsou o případu informováni, se dokonce hovoří o tom, že si takto „vydělala“ více než milion korun, který měla částečně využít na umoření svého dluhu.

Případem se už zabývá teplická kriminálka. „Oznámení od úřadu práce jsme už přijali, musíme ho prověřit. Zatím nebyl nikdo obviněný,“ řekl ve čtvrtek mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Právě vzhledem k policejnímu vyšetřování nechce případ nijak konkretizovat ředitelka teplického úřadu práce Martina Bečvářová. To, jak se zachovala její podřízená, ji však překvapilo.

O stařecké holi a s papírem přes obličej. Tak přišla včera před krajský soud realitní makléřka Jitka Hájková-Vojtíšková z Ústí.
8 milionů = 8 let. Podvodná makléřka bude zpytovat svědomí ve vězení s ostrahou

„Mrzí mě hodně, co se stalo. Všechny nás to tady zarazilo, že tohle někdo mezi námi udělal. Snažíme se dělat svoji práci dobře a takováto záležitosti nám tu kazí dobrou pověst, kterou náš úřad práce má,“ uvedla Bečvářová.

O jaký podvod šlo, ale s odkazem na probíhající vyšetřování nesdělila ani mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Pouze uvedla, že dotyčná může čekat i trest v zaměstnaneckém poměru.

JE MIMO SLUŽBU

„Dali jsme už podnět kárné komisi. Jakmile policie zahájí trestní stíhání, bude zaměstnankyně postavena mimo službu,“ sdělila Beránková. Podle ní má úřad práce nastaven vlastní vnitřní kontrolní systém včetně auditů, které umí odhalit lidské pochybení.

„Jakmile takové skutečnosti zjistíme, okamžitě podáváme trestní oznámení,“ podotkla mluvčí.

Kanadský bezpečnostní konzultant Ron Bowles shromáždil volně dostupná data o 100 milionech uživatelů sociální sítě Facebook. Ta má celkem přes půl miliardy účtů.
Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Úřad práce ČR má 12 tisíc zaměstnanců. Podle mluvčí Beránkové v případě teplické zaměstnankyně se nejedná o pochybení systémové, nýbrž o selhání jednotlivce.

Policisté v souvislosti s úřadem práce ale řeší spíše podvody z druhé strany úředních přepážek. Například tři ženy z Teplicka nezávisle na sobě porušily legislativu tím, že v zákonné lhůtě neoznámily sociálnímu odboru úřadu práce ukončení nájemního vztahu ke svým bytům.

Tím ovšem zavinily, že jim byla neoprávněně přiznána a také vyplacena dávka státní sociální podpory příspěvek na bydlení. Šlo tedy o podvod.

Dvě ženy se neoprávněně obohatily o více než 5 tisíc korun, třetí si přilepšila o 12 tisíc. Všechny tři byly obviněny, v krajním případě jim hrozí až dva roky ve vězení.

Ilustrační fotografie.
Žena žádala o dávky na bydlení, přičemž zatajila přeplatek