Místní obyvatelé však množství automobilů zaskočilo, v centru jich parkovalo hned sedm. „Nejsem v této době pro přehnané shlukování. Jsem rád, že výdejová okénka s punči na náměstí mohou fungovat. Lidé si tak mohou alespoň částečně připomenout předvánoční atmosféru a přál bych si, aby toho nezneužívali a viditelně tak neporušovali současná opatření,“ okomentoval majitel stánku, který chtěl zůstat v anonymitě.

Jak potvrdila mluvčí městské policie Věra Školková, v sobotu šlo o běžnou kontrolu. „Kolegové na operačním středisku žádnou nestandardní událost nezaznamenali. Jednalo se o běžnou kontrolu, kterou provádíme ve večerních hodinách posílenou státní policií,“ okomentovala.

Podle jejích slov se v historickém centru Českých Budějovic během víkendu schází velké množství lidí. „Kontroly se zaměřují na dodržování krizových opatření, popíjení alkoholu na veřejnosti, nošení roušek, zákaz vycházení a podobně,“ vysvětlila Věra Školková.

Státní policie denně v Jihočeském kraji zvládne kolem 500 kontrol, v tomto množství eviduje vždy asi 50 přestupků. Jak upřesnila mluvčí policie Lenka Krausová, spolu se strážníky se policisté zaměřili na upozorňování lidí. "Na náměstí se opravdu nedělo nic vážného, upozorňujeme lidi na nošení roušek, dodržování rozestupů, požívání nápojů," uzavřela.