„Podle trestního zákoníku jim hrozí odnětí svobody až na pět let. V souvislosti s incidentem stále probíhá vyšetřování a do jeho skončení nebudeme k případu sdělovat další informace,“ konstatovala mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Případ surového útoku dvou dospělých - muže a ženy - na pět romských dětí, otřásl nejen místní minoritou, ale vyvolal emoce v celém městě. Obětí útoku se totiž stali chlapci a dívky školního věku.

„Rodiče zajistili dvěma dětem ošetření v nemocnici, kdy jedno bylo jednorázově ošetřeno, a druhé zůstalo ve zdravotnickém zařízení na pozorování,“ shrnula mluvčí policie.

Rány do hrudníku

Muž měl podle očitých svědků incidentu bít děti pěstí do obličeje a do hrudníku, jedno měl dokonce kopnout do hrudníku.

Čtrnáctiletý chlapec skončil v nemocnici s otřesem mozku a pohmožděnými zády a dvanáctiletá dívka s pohmožděnou páteří a přeraženým nosem. Na děti měla útočit i žena.

Kvůli závažnému případu se sešli na společném jednání zástupci vedení města, republikové a městské policie, krajská koordinátorka pro národnostní menšiny a zástupci nízkoprahového zařízení charity pro děti a mládež Fénix, které pracuje s romskou komunitou. Město v souvislosti s útokem posílilo bezpečnost.

„Kamerový systém máme zdigitalizovaný a monitoruje všechny lokality v centru města. Výrazně jsme od té doby posílili hlídky strážníků, kteří se zaměřují na centrum a zámecký park. Spolupracujeme také se státní policií a v terénu je rovněž asistent prevence kriminality,“ řekl místostarosta města Ondřej Vlček.

Podle něj se jednalo o ojedinělý incident a v minulosti se nic podobného v Lipníku nestalo. Útočníci nebyli místní. „Situace už se od té doby zklidnila. Ke zmírnění napětí výrazně pomohlo i sezení na radnici, kde jsme celou situaci řešili i se zástupci minority. Napadeným dětem byl poskytnut psycholog,“ uzavřel.