Jezdili v osobním autě Škoda Octavia a sledovali řidiče kamionů a dodávek, kterým se pak v nestřeženou chvíli vloupali do kabin. Z těch si pak odnášeli osobní věci, doklady, peníze a platební karty. Napáchali škodu za téměř půl milionu, soud je poslal do vězení a vyhostil ze země.

Když byli po krádeži v Jihlavě odhaleni, odmítli nejprve vypovídat s tím, že jen jezdili po republice a hledali práci. Při dalších výsleších letos v říjnu už ale byli smířlivější. „Všechny případy si nepamatuji. Dělal jsem to kvůli stresu z války na Ukrajině, kde jsem prožil její začátek i další průběh i potíže své rodiny,“ tvrdil policistům šestadvacetiletý Gruzínec Ioane Daraselia žijící v Kyjevě na Ukrajině.

Čerpací stanice Orlen v jesenické zóně Za Podjezdem
Řidiči v Jeseníku omylem tankovali místo nafty AdBlue. Případ řeší policie i ČOI

Druhý obviněný cizinec, šestadvacetiletý Zuriko Esartia z Gruzie, se také snažil obhájit své činy. „Jen jsem dělal řidiče, nic jsem nekradl. Daraselia mi pouze platil bydlení,“ uvedl.

Podle policie mužům pomáhal ještě třetí člověk, ten ale zatím nebyl odhalen. Oba cizinci mají na svědomí nejméně třináct okradených řidičů, většinou řidičů kamionů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a také na Vysočině. Na svědomí mají škodu nejméně za 417 tisíc korun.

Okresní soud v Jihlavě poslal ve středu 30. listopadu Daraselia na třicet a Esartia na dvaatřicet měsíců do vězení. Kromě toho je soud vyhostil ze země na pět let. Rozsudek zatím není pravomocný. Oba obžalovaní si ponechali v případě odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Případ se tak ještě může dostat ke Krajskému soudu v Brně.

Nelegální pobyt 

Jestliže cizinci policistům tvrdili, že v České republice hledali práci, tak ji sice našli, ale nic poctivého to nebylo. Na území republiky navíc pobývali nelegálně. První zadokumentovaný případ se stal 10. června v Pardubicích. V Hradecké ulici si v areálu přepravní společnosti vyhlédli dodávku, do níž řidič nakládal krabice. Když odešel pro další krabici, Daraselia mu z kabiny ukradl batoh. Tehdy si odnesl pouze stokoruny a platební kartu.

V „hledání práce“ pokračovali o tři dny později v obci Hájnice, kde se vloupali do kabiny uzamčeného nákladního auta. Obdobným způsobem pokračovali 15. června v Pardubicích a Kostelci nad Orlicí. Aby se dostali k tašce řidiče, rozbili okno u řidiče. Poté řádili v Hořicích, Holicích, v Pardubicích a Jičíně.

Dorin-Marian Ciocian u klatovského soudu
Cizinec chtěl znásilnit o třicet let starší ženu. Od soudu odešel s podmínkou

V úterý 28. června zavítali na Vysočinu, a to do Havlíčkova Brodu. Esertia kolem desáté dopoledne vysadil Daraselia u čerpací stanice v Žižkově ulici. Daraselia využil nestřeženého okamžiku a z neuzamčeného auta si odnesl osobní věci řidiče Škoda Yetti. Už o dvě hodiny později řádili cizinci v Jihlavě. Před květinářstvím ve Znojemské ulici se jim podařilo z dodávky ukrást tašku s peněženkou s hotovostí přes 131 tisíc korun.

Po tomto činu se policii podařilo zjistit registrační značku auta, v němž se cizinci přemisťovali. Dálniční hlídka z Poříčan je pak zastavila na dálnici D11. Díky důkazům od policie pak oba cizince poslal Okresní soud v Jihlavě do vazby.