Požár byl ohlášen ve středu v 15.45 hodin. V současné době je místo neprůjezdné v obou směrech a provoz je sváděn na objízdnou trasu. 

Dá se předpokládat, že tunel bude uzavřen nejen po dobu hašení, ale nějakou dobu i po vyšetření příčiny události. Po odvětrání a úklidu vozovky bude ověřena funkčnost zařízení tunelu. 

Tubus ve směru od Polska na Brno byl zprůjezdněn kolem 17. hodiny. V opačném směru se začalo jezdit zhruba o půl šesté, ale stejným tubusem, kdy byla doprava vedena obousměrně v jednom jízdním pruhu.  

Zdroj: Youtube

Požár automobil v klimkovickém tunelu na D1 u Ostravy.Zdroj: Facebook

"V současné době můžeme potvrdit, že v tunelu došlo k zahoření jednoho osobního automobilu. Tunel byl bezprostředně poté obousměrně uzavřen," řekla Deníku policejní mluvčí Gabriela Pokorná. 

Podle serveru dopravniinfo.cz mělo v tunelu dojít k nehodě osobního automobilu jedoucího ve směru od Brna na Ostravu a následně k požáru.

Podle prvotních informací mělo dojít i ke zranění. "Jednoho člověka jsme na místě ošetřili a převezli do nemocnice," potvrdil mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. 

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovalo ve středu 12.6.2019 odpoledne u požáru osobního automobilu Renault se čtyřmi cestujícími v pravé tunelové troubě dálničního tunelu v Klimkovic (okres Ostrava-město), tedy ve směru z Olomouce na Ostravu - asi 200 metrů před výjezdem z tunelu. Nikdo nebyl zraněn.

Škoda na zničeném vozidle se vyčísluje, zjišťuje se i to, zda požár poškodil zařízení trouby. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření.

"Operační středisko hasičů bylo o požáru v pravé dálniční tunelové troubě informováno před půl čtvrtou odpolední. Vyjely sem ihned tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bílovec, Ostrava-Přívoz a Ostrava-Zábřeh, společně s nimi tři jednotky dobrovolných hasičů – Klimkovice, Vřesina u Ostravy a Studénka. Jako první byli na místě profesionální hasiči z Bílovce, kteří v hustém dýmu zasahovali v dýchací technice. Cestující z hořícího renaultu už byli v bezpečí, podle zasahujících hasičů je odvedla hlídka Policie ČR. Hasiči dostali oheň z auta pod kontrolu za 11 minut, dohašování jim zabralo čtvrthodinu. Profesionální hasiči přivezli z Ostravy velký mobilní ventilátor k vypuzení kouře z tunelu, který nakonec nemuseli použít, protože v tuto dobu byl na místě delší dobu obdobný ventilátor od Ředitelství silnic a dálnic ČR," informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela. 

Klimkovický tunel patří mezi nejmoderněji vybavené tunely v zemi. Bezpečnost v něm hlídají automatizované systémy a je také pod nepřetržitým dohledem ostravského národního dopravního centra. 

KOLAPS V OBCI
Odpolední požár v Klimkovickém tunelu způsobil naprostý kolaps dopravy v centru města Klimkovic.

Obousměrné uzavření tunelu v takových případech bývá pro město kritické i za běžného provozu, protože se v té chvíli do centra stáhne veškerá doprava z dálnice D1. V Klimkovicích se ale v současnosti navíc opravuje hlavní křižovatka, která je aktuálně průjezdná pouze ve směru od Bravantic a v opačném směru je uzavřena. Objízdná trasa vede po místní komunikaci v ulici Polní.

Havarijní plán, jehož sestavení si vyžádalo město ještě před zahájením přestavby křižovatky, vůbec nezafungoval, řešit vyhrocenou situaci musel starosta města, který se osobně obracel na policii. Ovšem ani policisté pravděpodobně nedostali předem dostatek informací, jak by měli v takové chvíli řídit dopravu, a standardní postup nebyl optimální. 

Starosta Klimkovic Jaroslav Varga: "Už před 16. hodinou byly Klimkovice zcela ucpané osobními auty i kamiony. Lidé si pochopitelně stěžovali na radnici, protože městem se nedalo projít, situace byla nebezpečná pro pěší i cyklisty a vlastně pro všechny účastníky dopravy, a to už vůbec nezmiňuji okamžité zhoršení stavu ovzduší způsobené popojíždějícími auty a extrémní nárůst hluku.  Už jsme v Klimkovicích zvyklí na kritické situace, které nastanou při uzavření tunelu, ale včera to byl skutečně extrém. Navíc se ukázalo, že stanovený havarijní plán buď nefunguje, nebo na něj nejsou příslušné složky připraveny. Naštěstí se tentokrát tunel brzy otevřel, takže k večeru se situace rychle uklidnila. Doufám, že včerejšek bude pro všechny zúčastněné dostatečným poučením a povede k okamžitému přijetí příslušných opatření, abychom byli pro příště všichni lépe připraveni a aby se například pracovník firmy zodpovědný za přenastavení dopravního značení nedovídal o havárii v tunelu až z rádia. Opakování takové situace, která navíc může trvat i déle, považuji za naprosto nepřijatelné!"   

Informace o nehodě.Zdroj: dopravniinfo.cz

Další požár vozidla

Jen o několik desítek minut později došlo na dálnici D1 před Klimkovicemi k další události, při které museli zasahovat hasiči. U Bravantic začalo jedno vozidlo hořet. 

Zdroj: Youtube

Tragická srážka s autobusem v Karviné