„V Kolodějích spadl strom na komunikaci, v ulici Klikatá odstraňujeme spadlé větve z několika stromů. V Bohnicích spadl strom na zaparkovaná auta,“ začal výčet potíží Martin Kavka, mluvčí záchranného hasičského sboru hlavního města.

Na oficiálním twitterovém účtu pražských hasičů pak Kavka sdělil, že počet výjezdů stále narůstá: „Třeba ve Vršovicích spadl strom ve vnitrobloku domu na osobní automobil. Ve Strašnicích pak spadla klimatizační jednotka ze střechy domu na komunikaci.“

Do 15. hodiny zaznamenali hasiči 23 případů v souvislosti se silným větrem. Většinou se podle mluvčího Kavky jedná o popadané stromy a uvolněné plechy ze střech budov. Po 16. hodině se počasí přece jen trochu umoudřilo a hasiči tolik práce neměli. Pak četnost případů ustala ještě víc. Do šesté hodiny večerní bylo událostí celkem čtyřicet.

Lednová bouřka zaměstnala rovněž hasiče ze Středočeského kraje, podle jejich sociálních sítí byla situace nejhorší Kladensku, Berounsku a v okrese Praha-západ, kde bylo událostí celkově nejvíce. Kromě nakloněných a popadaných stromů středočeští hasiči řešili i spadlé dráty nebo sloupy elektrického vedení.

Podle lovců bouřek spravujících facebookové stránky Amatérské meteorologické společnosti se jednalo o tzv. squall line, což je řada bouřek vytvářejících se podél studené fronty nebo těsně před ní. Když se přehnala přes Prahu, byla doprovázena nárazovým větrem. Podle příspěvku navíc „dostal zásah“ i vysílač Cukrák. „Ojedinělou bouřkovou aktivitu na frontě nelze vyloučit i nadále, izolované výboje se vyskytují i na postfrontálních přeháňkách v Německu, postupujících opět nad naše území,“ uvedli nadšenci.

Magistrátní firma Ropid, která organizuje městskou hromadnou dopravu v metropoli a okolí, hlásila problémy hlavně z oblastí sousedících s Prahou. Cestující tak museli počítat se zpoždění především u autobusových příměstských linek.