Hlavní postavou skupiny byl cizinec, který dlouhodobě žije v Praze. Ten byl již podle policie v minulosti pravomocně odsouzen za drogovou trestnou činnost. V tomto případě měl pravděpodobně zprostředkovat propojení s dalšími dvěma cizinci, kteří měli kontakty přímo v Jižní Americe a v přístavu v Hamburku.

„Starší z nich není pro policii neznámou osobou, v minulosti byl pro drogovou trestnou činnost opakovaně odsouzen. V listopadu 2023 byl na žádost německé policie zadržen v Albánii, kde se bude rozhodovat o jeho vydání do Německa. Druhý cizinec - jeho švagr, byl v roce 2022 zadržen v Srbsku. Aktuálně je ve vazbě v Německu, kde je trestně stíhán pro dovoz omamných látek v množství nad 10 tun. Policisté Národní protidrogové centrály mají důvodné podezření, že pro organizovanou skupinu obviněnou v České republice zajišťoval komunikaci, obchodování a přepravu omamných látek z Jižní Ameriky do Hamburku,“ sdělila mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.

Zneužití pracovní pozice 

Z Hamburku poté drogy přepravovali ukryté v dodávkách banánů kamionovou dopravou. Další ze tří obviněných je podezřelý z toho, že využil svého pracovního postavení u nadnárodního obchodního řetězce, kde měl ze své pracovní pozice klíčový vliv na logistiku.

Vzhledem k náplni své práce dokázal ovlivnit výběr přepravní společnosti pro oficiální dovoz banánů a zásilky měl tak pod kontrolou.

„Třetí obviněný zprostředkovával kontakty mezi jednotlivými články skupiny a poskytl zázemí pro její fungování ve dvou obchodech s luxusním oblečením v centru Prahy, kde dojednávali podrobnosti,“ dodala Šmoldasová.

Obvinění jsou nyní ve vazbě a v případě pravomocného odsouzení jim hrozí 10 až 18 let ve vězení.