Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

V případě dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese byl vrah podle policejních dokumentů ozbrojen samonabíjecí zbraní s tlumičem, zabil mladého tatínka s jeho dvouměsíční dcerou. O necelý týden později, 21. prosince, jeho řádění pokračovalo. Podle serveru iDnes.cz měla přitom policie svědkyni, se kterou vrah mluvil o smrti.

V osudný den zabil vrah v domě, kde žil s rodinou, svého otce. Tomu prostřelil hlavu a krk. Následně se krátce po poledni vydal autobusem do Prahy a rovnou zamířil do budovy fakulty, kam dorazil v 13:23.

Pieta za oběti střelce z Filozofické fakulty:

Pieta za oběti střelce z Filozofické fakulty. | Video: Deník/Radek Cihla

Ve stejný okamžik byli na toto místo vysláni i policisté. V tu chvíli proto, aby hledali možného sebevraha, ačkoli již věděli o zavražděném otci pachatele. Policisté prohledali budovu v dolních patrech a vyptávali se přítomných, zda muže neviděli. Následně odešli do další budovy fakulty v Celetné ulici, kde měl mít vrah podle svého rozvrhu výuku.

Pět minut před třetí hodinou vyšel útočník z pánských toalet ve čtvrtém patře fakulty v balistické vestě a začal střílet. Postupně se dostal na ochoz budovy, ze kterého střílel po lidech venku. Své řádění ukončil po necelé půl hodině v 15:19, kdy se sám zastřelil brokovnicí.

Minutu po minutě: 21. 12. 2023

Střelec si podle závěrů, udělal zbrojní průkaz v květnu loňského roku a potom si koupil osm zbraní a čtyři tlumiče.

12:26
Policisté ze Středočeského kraje začínají pátrat po mladém muži. Jeho kamarádka oznámila na tísňovou linku, že ji napsal sebevražednou sms zprávu a nereaguje na telefonáty.

12:47
V Hostouni na Kladensku je nalezen mrtvý muž a zároveň i zařízení, které vypadá jako nástražný výbušný systém.

13:15
Po muži je vyhlášeno celostátní pátrání s tím, že zavraždil svého otce a odjíždí do Prahy zabít i sebe.

13:23
Vrah vstupuje na fakultu, v tu samou dobu jsou v místě i policisté. Museli se ale vzájemně minout.

14:22
Začíná evakuace budovy v Celetné ulici.

14:38
Vrahův telefon byl zaměřen v Pařížské ulici, která se nachází jen pár metrů od budovy na Palackého náměstí. Původně si policisté mysleli, že se zde stále pohybuje. On už byl ale hodinu v budově.

14:59
Policisté se dozvídají, že na fakultě se střílí. První hlídky doráží na místo za čtyři minuty.

15:04
Tajemnice fakulty se dotazuje na tísňové lince, jak varovat uvězněné studenty a pracovníky školy. Policie ji informuje, že je již na cestě.

15:11
Policisté zjišťují, že střelec se dostal na ochoz budovy a stříli na ulici.

15:20
Policie má informaci, že se vrah sám zastřelil.

16:56
Vyhlášený traumaplán je ukončen, místo střelby opouští poslední zraněný.

Policisté nyní o případu informují poškozené a rodiny obětí. Podle spisu, který celý případ popisuje, vyšetřovatelé vyloučili, že by muž měl komplice, nebo byl k činu od někoho navedený. Nejednalo se ani o mstu konkrétnímu člověku.

Netrpěl žádnou duševní poruchou

Ačkoli střelec v minulosti navštívil psychiatra, státní zástupkyně Jana Murínová v dubnu na základě výsledků psychologického posudku uvedla, že pachatel netrpěl žádnou duševní poruchou.  Znalkyně podle státní zástupkyně zpracovává psychologický profil pachatele. Vedle kriminalistických postupů má pomoci k určení pachatelova motivu. „Jdeme hluboko do historie jeho života,“ řekla Murínová.

Pieta za oběti střelce z Filozofické fakulty:

Pietní průvod a objetí fildy. | Video: Deník/Eliška Stodolová

Podle vyšetřovatelů experti v psychologickém posudku,který si nechali vypracovat, napsali, že jeho osobnost se dá pojmenovat jako „schizoidní s narcistními a disociálními rysy a s velmi solidním IQ“. Podle znalců pro něj bylo, minimálně v posledním roce života, charakteristické dlouhodobé a silné nabuzení k vražedné činnosti.

Již od počátku policisté odmítali, že by tragédii mohli jakkoli zabránit nebo ji předejít. Zároveň vyzdvihovali profesionalitu zásahu.

Případem se kromě policistů a kriminalistů zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „GIBS došla k závěru, že žádný z policistů či zaměstnanců Policie ČR není podezřelý ze spáchání trestného činu. Není tedy namístě zahájení úkonů trestního řízení a provádět prověřování konkrétních skutkových okolností,“ řekl ředitel GIBS Vít Hendrych.