Žena byla od začátku letošního roku pohřešovaná, kriminalistům se nyní podařilo zjistit okolnosti případu. Vražda se stala v jedné z vil v Jevanech u Prahy, kde oběť žila se svým otcem a devětatřicetiletým mužem.

Poškozená se na začátku roku přestala ozývat svému obchodnímu partnerovi, což bylo neobvyklé. Kriminalisté ji tedy začali hledat. Následně si případ převzalo oddělení vražd. 

Policejní pátrací svazek k pohřešované Petře Žroutové
Zmizení ženy z Hýskova je dodnes záhadou. Její život mohl ukončit vrah

„Postupem času začaly zjišťovat podezřelé souvislosti, mezi kterými byly i pochybné výpovědi partnera pohřešované a jeho syna. Také zjistili, že z jejího účtu zmizel jeden a půl milionu korun,“ sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

Muži hrozí i doživotí 

Po nashromáždění důkazů zadrželi příslušníci pražské zásahové jednotky podezřelého, kterého našli ve sklepě ve vile v Jevanech.

Muž si nakonec vyslechl obvinění ze čtyř trestných činů, kdy nejzávažnějším z nich je vražda ze zištného důvodu. V případě odsouzení mu hrozí patnáct až dvacet let vězení, případně i doživotí. 

Případ je unikátní způsobem indentifikace místa, kde se mrtvola ženy nacházela. Přesné místo ve Slapské přehradě, kam vrah rozřezané tělo hodil, policistům označili služební psi Pita a Akim. To jsou specialisté na vyhledávání mrtvol a dokážou je najít i když jsou ukryté několik desítek metrů pod hladinou.

Jana Paurová se hledá už deset let. Během let proběhla řada pátracích akcí, policisté hledali ve Slavětíně a okolí také případné stopy
Stala se obětí vraždy? Matka čtyř dětí záhadně zmizela, pohřešuje se deset let

Psi s psovodem pátrají ze člunu na vodní hladině a jsou schopni označit hlasitým štěkáním místo, kde se mrtvola nachází. „Přesně tak se to stalo i v tomto případě,“ dodal Daněk. Čeští psi jsou podle policistů jediní na světě, kteří dokáží najít mrtvolu pod hladinou v takové hloubce.

Posléze nastoupili do akce policisté se sonarem, kteří detekovali místo nálezu těla, a brněnský potápěč, který vyzvedl rozřezané ostatky na hladinu.

Policejní technika v akci

Sonar Kongsberg se spouští pomocí komunikačního kabelu na dno zkoumané lokality. Zde se sonarová hlava otáčí 360° kolem své osy a skenuje dno. Informace následně posílá přes komunikační kabel do notebooku, kde obsluha zařízení vyhodnocuje vytvořený kruhový záznam. Rozsah skenování je 5 až 500 metrů.

Dron Chasing M2 streamuje živé video v záznamu 4K UHD a dokáže prozkoumat až 100metrovou hloubku. Dále je vybaven elektronickou stabilizací, osmi vektorovými tryskami pro všesměrový pohyb, širokým zorným polem či ochranou proti zaseknutí motoru v písku.