Košťálová byla na cestě na návštěvu a vjela přitom do ulice, kam je dopravní značkou zakázáno jezdit. Kvůli velikosti Mercedesu, který řídila, neviděla dobře při zatáčení a spoléhala se na systém detekce překážek, který má auto zabudované. Ten jí ale neupozornil na devatenáctiměsíční dívenku na odrážedle. I přesto, že jela pomalu, nestihla včas zastavit. „Na technické vybavení auta se nelze bezmezně spoléhat, řidič je odpovědný za sledování situace v provozu,“ řekl Teplý.

Na Kroměřížsku explodoval při zásahu hasičů dům. Dva mrtví, několik zraněných
Na Kroměřížsku explodoval dům při zásahu hasičů. Dva mrtví, několik zraněných

Dítě uteklo matce ve chvíli, kdy se otáčela ke dveřím do garáže. Chtěla vyndat hračku své druhé dceři a toho využila ta mladší. Utekla a cizímu dítěti vzala odrážedlo, na kterém vjela do silnice. „Matka neměla šanci včas zasáhnout,“ sdělil Teplý.

Odvolání odůvodnil advokát Košťálové. „Je to velké auto, ale je schválené pro jízdu na silnicích. Je vybavené systémy, které by měly detekovat překážky na silnici. Klientka jela pomalu a když viděla skupinku gestikulujících lidí, hned zastavila,“ vysvětlil.

Státní zástupkyně Jaromíra Vejchodská navrhovala trest i pro matku dítěte, ale soudní senát potvrdil rozhodnutí prvoinstančního soudu, který rozhodl, že její skutek není trestní čin.

Cizinecká policie - ilustrační foto
Pohřešované děti z Jihlavy jely na výlet do Prahy, našli je až při cestě zpět

Odvolání Košťálové soudce zamítl. „Došlo ke zcela zbytečné smrti malého dítěte a jakékoli rozhodnutí soudu nevyváží útrapy matky ani řidičky, jak předpokládáme,“ sdělil Teplý.

Po zjištění, že prvoinstanční soud opomněl značku zákazu vjezdu, trest obžalované zvýšili. Zpřísnili ho z původního roku na dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva a půl roku a zákazem řízení na čtyři roky.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ