Obchod s lebkami a jinými částmi těl lidoopů patří mezi aktuální témata, a to hlavně v Kamerunu. Nyní bude o jednoho překupníka méně, a to díky spolku Save-Elephants. Ten se zaměřuje sice primárně na ochranu slonů, ale pozornost věnuje jakémukoliv živočichovi, kterého ohrožuje obchod na černém trhu.

Arthur Sniegon s jednou ze zadržených lebek.Arthur Sniegon s jednou ze zadržených lebek.Zdroj: Save-ElephantsZadržený mezinárodní překupník působil v anglofonní části Kamerunu. Mezi nabízeným zbožím byli bezobratlí, plazi, ptáci, hadí jed, trofeje, luskouní šupiny a zejména pak kostry a lebky z ohrožených živočichů, jako jsou právě šimpanzi, gorily, mandrilové a drilové. S klienty komunikoval skrze sociální sítě, prostřednictvím kterých se na něj podporovatelé spolku Save-Elephants napojili také.

„Celou akci koordinoval zaměstnanec Zoo Liberec a zakladatel českého neziskového spolku Save-Elephants Arthur Sniegon. Tomu se podařilo usvědčit zločince po několika měsících vyšetřování,“ informovala mluvčí liberecké zoologické zahrady Barbara Tesařová s tím, že soud proběhne v Kamerunu v pátek 22. dubna a překupníkovi hrozí jeden až tři roky za mřížemi.

František Příbrský a Tomáš Ouhel kontrolují zabavená zvířata.
Indonéský pašerák Greed dopaden! Podílel se na tom ochranář z liberecké zoo

Poprvé se členové organizace na podezřelého napojili v polovině loňského roku a v následujících měsících se s překupníkem setkali kamerunští kolegové ze Save-Elephants osobně, ověřili reálnou existenci podezřelého, jeho nabídky hmyzu a začali se zajímat i o jeho nabídky lebek lidoopů. Letos v březnu se s překupníkem sešel sám Arthur Sniegon a podařilo se pořídit mu pořídit videozáznam ze setkání i nabízených předmětů.

Od svých četných kontaktů měl v nabídce v daném okamžiku dvě lebky goril, jednu lebku šimpanze a pět lebek menších druhů primátů. Za zboží požadoval několik tisíc dolarů. „Zvířata byla údajně lovena na zakázku překupníků nebo klientů, maso bylo z velké části využito jako tzv. bushmeat ke konzumaci ve vesnici. Lebky samotné byly neprofesionálně očištěny a vyuzeny,“ dodala Tesařová.

Trojice viskač.
Opravdová rarita. Trojice viskač přijela do liberecké zoo ze Švýcarska

Následně se podařilo začátkem dubna překupníka vylákat do přístavu Douala, kde proběhla akce na jeho zadržení místními ozbrojenými složkami. „Kdyby se měla odehrát v rodném městě překupníka, hrozila by větší intervence jeho známých či rodiny v rámci korupčních či zastrašovacích snah o jeho propuštění. Do poslední chvíle podezřelý spolupracoval a nic netušil,“ zdůraznil Arthur Sniegon s tím, že překupník se hned během prvního výslechu ke své dlouhodobé nelegální aktivitě přiznal.

Zatýkací akce proběhla pod záštitou specializované organizace Laga, se kterou Arthur dříve přímo pracoval a v Kamerunu a Kongu s ní podnikl opakovaně zátahy na překupníky. Naposledy v lednu a únoru 2021 v Kongu, kdy bylo zatčeno šest překupníků s 101 kilogramy slonoviny.