„Koupili jsme dceři k 18. narozeninám auto, dnes jí přišel dopis od exekutora, že původní majitel má nařízenou exekuci.“ To je jen jeden z případů, kdy se lidé obracejí na právní poradny s prosbou o pomoc.

Kolik takových případů je, není úplně jasné, ale sami exekutoři tvrdí, že nejsou ojedinělé. „Často řešíme situaci, kdy dlužník stihne prodat svůj automobil předtím, než jej soudní exekutor zajistí,“ potvrdil prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Bazarové portály se čím dál častěji stávají terčem internetových podvodníků. Odborníci radí, na co si dát pozor:

Bazarových podvodů v Česku přibývá. Češi často nevěnují pozornost varovným znakům
Podvodů na online bazarech přibývá. Jak nenaletět? Všímat si varovných znaků

Popsal dva typy těchto situací. Buď dlužník o exekuci ví a snaží se rychle věci prodat často pod cenou, nebo dlužník o exekuci vůbec neví, protože si například nepřebírá poštu. „A to se bavíme pouze o těch případech, kdy soudní exekutor takový prodej zjistí. Existují nepochybně také případy, kdy to soudní exekutor ani při vynaložení nejlepší možné péče zjistit nemusí včas,“ upozornil Mlynarčík.

V případě nemovitostí je poměrně jednoduché zjistit, že prodávaný dům nebo pozemek je zatížený exekucí. Podle ředitelky spotřebitelské organizace dTest Eduardy Hekšové se stačí podívat kdo katastru nemovitostí, kde je záznam o exekuci zpravidla uveden. Obtížnější situace je u movitých věcí, například právě u aut.

V Česku žije 660 tisíc lidí v exekuci, dohromady jsou nyní čtyři miliony exekučních řízení:

Asi dva miliony Čechů žijí těsně nad hranicí příjmové chudoby. Další milion pak pod ní. Ilustrační snímek
U hranice chudoby v Česku žijí tři miliony lidí. Statisíce se topí v exekucích

„Obdobně by měl být záznam o exekuci uveden také v registru vozidel. Ten však není veřejným seznamem, takže hrozí, že kupující tuto skutečnost zjistí až v okamžiku, kdy bude chtít vozidlo na sebe přepsat, tedy často poté, co již zaplatil kupní cenu,“ popsala Hekšová.

Ještě komplikovanější je pak situace u ostatních movitých věcí. „Obecně lze doporučit, aby lidé v případě jakýchkoliv pochybností či u nákupu dražších věcí, jako je například právě auto, ověřili, zda proti prodávajícímu není vedeno exekuční řízení. Výpis je možné získat v Centrální evidenci exekucí,“ nastínila ředitelka.

Myslete na smlouvu

Mlynarčík ale upozornil, že dlužník je omezen v nakládaní s majetkem už ve chvíli, kdy je mu doručeno „vyrozumění o zahájení exekuce“, jenže v tu dobu ještě není exekuce pravomocná a v Centrální evidenci exekucí se tedy nedá dohledat. Kupující by tedy měli být obezřetní. „V případě dražších movitých věcí, například automobily, je vhodné si vše smluvně ošetřit a zajistit toto riziko,“ poradil.

Podvodníci aktuálně rozesílají lidem SMS zprávy, v nichž píší o neuhrazeném dluhu a vyzývají ke kontrole případné exekuce:

Podvodníci rozesílali SMS zprávy, v nichž informovali o neuhrazeném dluhu a vyzývali ke kontrole případné exekuce. Ilustrační snímek
Podvodníci mají nový způsob, jak vysát lidem účty. Lživé SMS varují před exekucí

Riziko je zřejmé. Kupující může přijít jak o koupenou věc, tak i o peníze, které zaplatil. Exekutor nebo věřitel se totiž může dovolat neplatnosti kupní smlouvy. „To má pak za následek, že kupující musí dlužníkovi, respektive již exekutorovi, vydat danou věc, a prodávající by měl kupujícímu vrátit kupní cenu, což v případě osob v exekuci může být problém,“ vysvětlil šéf exekutorů.

Některé případy řeší i policie. Před časem se například policisté z Kladenska zabývali případem prodaného auta, jehož předchozí majitelka čelila exekuci. Policie pak ženu, která vůz prodala, vinila z podvodu a maření výkonu úředního rozhodnutí. Za to jí hrozilo až pětileté vězení.