Jako lékařka s uděleným oprávněním k poskytování zdravotnických služeb a s oprávněným přístupem do elektronické databáze poskytla tento přístup společně s lékařskými razítky svým dvěma společníkům ve věku třiatřicet a třiapadesát let. Společně začali za úplatu předepisovat léky s obsahem psychotropních látek a recepty buďto prodávali, nebo si léčiva sami vyzvedávali po lékárnách po celé Praze, aby je mohli dále distribuovat.

„V průběhu jednoho roku takto společně vystavili přes tisícovku receptů na bezmála dva tisíce balení léků. Jelikož obsah každého balení se pohyboval kolem sta tablet, celkově se takto dostali k více než sto padesáti tisícům kusů léčiv,“ přiblížil policejní mluvčí Richard Hrdina.

To však nebyla jediná služba, kterou tato „povedená“ trojice poskytovala. V případě, že se jejich klientům nechtělo nastoupit do výkonu trestu, tak po jednom sezení u „paní doktorky“ už ani nemuseli. Lékařský posudek k jejich zdravotnímu stavu se všemi náležitostmi a diagnózou, která neslibovala moc pěkné zítřky, mohli v klidu zůstat doma.

„Pokud na základě lživého lékařského posudku nemohli vykonávat obecně prospěšné práce, tak si mohli klienti odpracovat tento trest přímo v jejich zařízení,“ podotkl Richard Hrdina.

Posledním benefitem byla služba nazvaná „homeoffice“, která na základě pozitivního covid testu umožňovala zaměstnancům zůstat v klidu týden doma, aniž by si museli čerpat dovolenou.

Hrozí jim až deset let 

„Všechny tyto služby poskytovali za nemalou úplatu a obchodu se velmi dařilo. Jejich byznys přerušila až návštěva kriminalistů z pátého oddělení Prahy I, kteří všechny tři zadrželi. V policejních poutech skončili i jejich dva spolupracovníci, kteří se podíleli na shánění klientů a další distribuci,“ sdělil policejní mluvčí.

Všem pěti zadrženým bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Dvěma z nich navíc z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny. „Kriminalisté podali státnímu zástupci podnět na vzetí obviněných do vazby a tři z nich jsou tak stíháni vazebně. V případě odsouzení jim hrozí až deset let za mřížemi,“ dodal Richard Hrdina.