AKTUALIZACE:

13.40 - Rakouský Červený kříž krátce po poledni sdělil, že ubytovnu pro uprchlíky ve Wullowitzu zavře ještě tento týden. Podle zpravodajského serveru nachrichten.at měl původně v plánu ji uzavřít v prvním čtvrtletí roku 2020, ale po pondělních událostech dvacítku lidí, která tam bydlí, přestěhuje do jiného svého zařízení.

22.00 - Hornorakouská policie na twitteru sdělila, že pachatel byl dopaden u Lince.

Ozbrojený a nebezpečný pachatel se jmenuje Jamal Ali Achmad (nar. 1986) a pochází z Afghánistánu. Podle hornorakouské policie měl muž zaútočit v blízkosti hraničního přechodu Dolní Dvořiště, v obci Wullowitz, která spadá pod Leopoldschlag, na pracovníka tamního uprchlické centra Davida H. (33), v pondělí ve 14.30 ho měl bodnou nožem a vážně ho zranit. Záchranná služba raněného přepravila do nemocnice v Linci.

V uprchlickém zařízení ve Wullowitzu v bývalé budově celní stráže žijí rodiny uprchlíků s rodinnými příslušníky ve věku od 10 měsíců do 60 let. V zařížení tráví obvykle 6 až 12 měsíců, až do doby ukončení jejich azylového řízení.
Zdroj: www.leopoldschlag.ooe.gv.at

Rakouská Cobra, speciální protiteroristická jednotka, pachatele hledala i pomocí vrtulníku. Proč Afghánec na zaměstance centra zaútočil, zatím není jasné.

Údajný pachatel by se měl pohybovat v hnědém Citroenu C3 s registrační značkou FR-640K

Ubytovna pro uprchlíky, kterou ve Wullowitzu nedaleko Dolního Dvořiště spravuje rakouský Červený kříž.Zdroj: fotokerschi.at/Kerschbaummayr"V přímé souvislosti s pátráním po nebezpečném pachateli cizí státní příslušnosti, který v rakouském Wullowitzu jednu osobu zavraždil a jednu pobodal, bylo na území Jihočeského kraje vyhlášeno opatření KRUH," informoval v pondělí navečer jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Azylové zařízení ve Wullowitzu leží jen pár desítek metrů od hraničního přechodu v Dolním Dvořišti.
Obyvatelé azylového centra se snažili útočníka zastavit, ale marně

Opatření KRUH znamená, že policisté provádějí intenzivní kontroly na komunikacích. "Do akce jsou zapojení policisté pořádkoví, cizinečtí i dopravní, povoláváme další posily a letí nám vrtulník z Prahy," dodává Milan Bajcura.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka ale nebyly žádné indicie svědčící o tom, že by se vrah mohl ukrývat u nás: "Byla přijata veškerá potřebná opatření na ochranu našich občanů. Nemáme v tuto chvíli žádné informace o tom, že by se pachatel pohyboval na území ČR."

Místní lidé chtějí ubytovnu zavřít

Starosta Hubert Koller podle hornorakouského serveru meinbezirk.at předstoupil v pondělí večer před obyvatele Wullowitzu, ve kterém se ubytovna pro uprchlíky nachází. "Lidé mají jasno: chtějí azylové centrum nechat zavřít."

Starosta čelil i obviněním, že právě on za zřízení ubytovny ve Wullowitzu může. "Jen jsme postupovali v souladu se zákonem," brání se starosta. Chce hned ráno jednat s Červeným křížem, který ubytovnu provozuje.

Podle starosty nežil údajný vrah ve Wullowitzu, ale s manželkou a dvěma dětmi bydlel v Leopoldschlagu. Neví ani, co třiatřicetiletý Jamal Ali Achmad ve Wullowitzu v pondělí odpoledne dělal.