Velička je žalován i za další články na zmíněném webu, v nichž měl hanlivě a rasisticky komentovat dění ve světě a v České republice, zejména se zaměřením na uprchlíky, muslimy a černochy. Některé články se týkaly i covidové situace u nás. Zazněly v nich výhrůžky vůči vládě, tehdejšímu premiérovi Andreji Babišovi a policii, a to v souvislosti s proticovidovými opatřeními. Dokonce se objevila slova o likvidaci.

„Postřílet celou vládu? Pověsit členy vlády? Střílet fízly?“ Podle státního zástupce Velička články podepisoval zkratkami nebo smyšlenými jmény, některé i svým vlastním. Velička je žalován hned z několika trestných činů, hrozí mu až tři roky vězení.

Námitky

Před zahájením čtvrtečního hlavního líčení podal vůči soudkyni námitku podjatosti. Muži, který se netají svými antifeministickými postoji, vadilo, že jeho případ bude řešit žena. Současně navrhl, aby znalci prověřili její duševní schopností.

Zbytek života by měl strávit za mřížemi Zdeněk K. (55), který vloni v srpnu založil v Bohumíně založil ničivý požár, při němž zemřelo jedenáct lidí. Fota ze soudu, Ostrava, 30. listopadu 2021.
Soud potvrdil bohumínskému žháři doživotí. Ten neprojevil žádnou lítost

„Navrhuji prošetření mentálního zdraví, duševního rozpoložení a zjištění stavu vnímání reality soudkyně soudním znalcem z oboru psychiatrie,“ avizoval již dříve na sociálních sítích. Se svými námitkami a požadavky ale neuspěl a soud námitku podjatosti ve čtvrtek zamítl.

Velička vzápětí prostřednictvím svého obhájce podal stížnost s tím, aby soud jednání přerušil do doby, než o stížnosti rozhodne krajský soud. Soudkyně přesto zahájila proces. Samotné čtení obžaloby, v nichž byly i citace a shrnutí některých článků, trvalo státnímu zástupci zhruba půl hodiny. Poté přišel na řadu výslech obžalovaného.

Nevinen

Velička hned na jeho začátku vinu odmítl, současně využil svého práva nevypovídat. Přednesl jen své stanovisko. V něm zdůraznil, že je autorem jen několika málo článků, ve kterých pouze v titulcích a textech kladl otázky. O dalších článcích prohlásil, že je napsali skuteční lidé.

Bohumín, místo tragického požáru, který si vyžádal 11 životů, týden po nešťastné události, 15. srpna 2020. Ilustrační foto.
Šéfredaktor Vlasteneckých novin odmítl trestní příkaz. Chce soudní proces

„Veškeré osoby existují, ale nepobývají na území České republiky. Není žádný přímý důkaz o mém autorství uvedených textů,“ řekl. Vrátil se i ke svému zatčení a domovní prohlídce. Policisty obvinil z krádeže listinných materiálů s tím, že si odnesli čtyři plné pytle a vrátili mu čtyři poloviční. Hovořil také o traumatizujícím a ponižujícím zadržení, po kterém se u něj objevily psychické problémy, s nimiž se od té doby léčí.

Hlavní líčení bylo odročeno. Velička jako svědky navrhuje expremiéra Andreje Babiše a bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka. Chce, aby se vyjádřili, zda se po zveřejnění článků cítili ohroženi.