„Po prvním přečtení jsme objevili chyby v číslování nemovitosti. Z opatrnosti jsme si nechali zpracovat odhad, který nás upozornil na další nesrovnalosti,“ přiblížila začátek případu Martina, která ale nechtěla zveřejnit příjmení.

Autobus na okraji Prahy naboural do odstaveného kamionu, zraněno bylo šest lidí.
V Horních Počernicích narazil autobus do kamionu. Pro řidiče letěl vrtulník

Odhadce upozornil, že část pozemku z kupní smlouvy není prodávajícího. Navíc nebyla vyřešená příjezdová cesta k nemovitosti. Proto manželé od smlouvy o rezervaci odstoupili. Realitní kancelář ale nechtěla vrátit rezervační poplatek. Pár se proto obrátil na právní kancelář Vaše nároky.cz, která o kauze před několika dny informovala Deník Rovnost.

„Zprostředkovatel porušil zákonnou povinnost smluvních stran sdělovat si všechny podstatné skutkové i právní okolnosti, které by mohly mít vliv na rozhodnutí uzavřít smlouvu,“ vysvětlil právník Oto Strmiska.

Ten se snažil vymoci manželům zpátky padesát tisíc korun, které kanceláři složili. Po dvou letech soud rozhodl ve prospěch jeho klientky. „Rozsudkem byla žalovanému uložena povinnost zaplatit žalobkyni peněžitou částku s úroky z prodlení a náhradu nákladů řízení,“ uvedla mluvčí břeclavského soudu Jitka Kapitánová.

Neplatná smlouva

Kromě zmíněných padesáti tisíc tak měla realitní kancelář, s níž se ale Deníku nepodařilo spojit, zaplatit i čtyři tisíce za úroky z prodlení a 28 tisíc za náklady řízení. Navíc zprostředkovatelská smlouva byla neplatná.

Ilustrační fotografie.
Mladík naboural šest zaparkovaných aut. Nadýchal 0,7 promile alkoholu

„Postrádala závazek zájemce zaplatit zprostředkovateli provizi,“ sdělila Kapitánová. Soud navíc shledal neplatnou i smlouvu o smlouvě budoucí. „Nebyla uzavřená mezi stranami budoucí smlouvy,“ doplnila.

Přesto realitní kancelář soudem vyměřenou částku po nabytí právní moci neuhradila. Pomohl až exekuční návrh. „Kdyby protistrana reagovala na předžalobní výzvu, mohla si ušetřit desítky tisíc, která následně musela zaplatit na nákladech,“ sdělil právník Strmiska.

Nejde o výjimečný případ

Mluvčí advokátní kanceláře Eva Jurčíková poukázala na to, že nejde o výjimečný případ. „Hodně klientů se na nás obrací s tím, že jim v případě neuzavření kupní smlouvy realitní kanceláře rezervační poplatky nevracejí,“ uvedla Jurčíková.

Tomáš Matras z republikové Asociace realitních kanceláří upozornil na to, že oboru stále chybí nový zákon. „Nyní jde jen o volnou živost, situaci by tak zlepšilo zavedení povinného pojištění a certifikovaných makléřů,“ řekl Matras. Klientům doporučuje zjistit si reference o kanceláři a pročíst zprostředkovatelskou smlouvu.

Ilustrační fotografie.
Falešný investor napálil desítky lidí. Vylákal z nich 65 milionů