Když muže kriminalisté v polovině dubna zadrželi, zjistili, že se jedná o několikanásobně trestaného recidivistu.

I to bylo důvodem, že vzápětí na základě rozhodnutí soudu skončil zadržený muž ve vazební věznici, neboť hrozilo, že bude v trestné činnosti pokračovat.

Zmíněná série vloupání se skládala z pěti skutků. K prvním dvěma došlo v polovině března. Nejprve v nočních hodinách vnikl v pelhřimovské Solní ulici do uzavřeného dvora a vloupal se do jedné z budov, odkud odcizil hliníkový žebřík.

V další budově, do níž se následně vloupal, nalezl dvě příruční pokladny, ze kterých odcizil peníze. „V těchto případech pachatel způsobil škodu převyšující částku padesát tisíc korun,“ upřesnila důležitý údaj policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Na konci března, rovněž v nočních hodinách, se muž vloupal do školní budovy v Nové Cerekvi. Po budově se pak pohyboval tak, že jedny dveře vymontoval a další dvoje vypáčil. „Z objektu odcizil finanční hotovost a potraviny,“ doplnila policejní mluvčí. Tentokrát nebyla škoda příliš vysoká, byla sečtena na zhruba pět tisíc korun.

Zato v dalším případě, k němuž došlo počátkem dubna v pelhřimovské Nádražní ulici, způsobil pachatel škodu za čtvrt milionu. Pachatel vnikl do objektu firmy a odnesl cenné věci i peníze. „Po prohledání vnitřních prostor si odnesl mimo jiné dva notebooky, zaměřovací a nivelační laser, ale také finanční hotovost, kterou nalezl uvnitř trezoru po jeho vypáčení,“ popsala odcizené věci Miláčková.

K poslednímu ze série případů vloupání došlo pak v polovině dubna na ulici U Prostředního mlýna v Pelhřimově. Opět v noci vnikl recidivista do jedné z prodejen a opět vypáčil trezor. Odnesl si mimo jiné fotoaparát, dva dalekohledy a oblečení, to vše v součtu za nějakých patnáct tisíc korun. Škoda, která vznikla popsanou trestnou činností, byla sečtena na více než 300 tisíc korun.

Když v polovině dubna v ranních hodinách kriminalisté v Pelhřimově recidivistu zadrželi, část odcizených věcí u něho zajistili a vrátili zpět jejich majitelům.

Policisté navíc zjistili, že jde o stejného muže, jehož už v polovině března, tedy před poslední sérii vloupaček, obvinili pro dřívější majetkovou trestnou činnost. „Muž byl již v polovině března letošního roku obviněn ze spáchání přečinu krádeže,“ uvedl Luboš Jakoubek, vedoucí oddělení obecné kriminality na pelhřimovském územním policejním odboru.

Následně vyšlo najevo, že se jedná o recidivistu, který byl v minulosti pro majetkovou trestnou činnost více než desetkrát soudně trestán. „Naposledy byl odsouzen rozsudkem okresního soudu v roce 2011 k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání čtyř let, z jehož výkonu byl propuštěn v roce 2015,“ doplnila informaci policejní mluvčí Miláčková.

Nově recidivistovi hrozí dalších až pět let za mřížemi.