S podmínkou a vyhoštěním ze země odešli minulý týden od Okresního soudu v Jihlavě dva Rumuni Remus Anastasiu Avram a Ioan Gabriel Fazakas.

Šestadvacetiletý Avram a o pět let mladší Fazakas podle soudu loni v dubnu na ubytovně v Jihlavě znásilnili osmatřicetiletou ženu. Znásilnění si navíc natáčeli na mobilní telefon. Video se pak pro soud stalo jedním z hlavních důkazů. Cizinci se s obětí seznámili 3. dubna v jednom z jihlavských barů. Podle obžalovaných s nimi žena koketovala a flirtovala. Na ubytovnus nimi měla odejít dobrovolně. Háček byl v tom, že jak Rumuni, tak žena byli značně opilí.

„Podle názoru soudu poškozená vzhledem ke své opilosti vůbec nevěděla,jak se na ubytovnu dostala,a probrala se až v průběhu soulože. Takže hovořit o tom, že vše dělala dobrovolně, není na místě. Je pravdou, že svým chováním tomu šla trochu naproti. Záměr cizinců ale byl ženu co nejvíc opít, aby ji na ubytovnu dostali. Je to učebnicový případ zneužití opilé ženy s cílem vykonats ní soulož,“ řekl předseda senátu Vladimír Sova.

Znásilnění si navíc cizinci nahráli na video, což je podle soudu vypovídají důkaz o tom, co se na ubytovně stalo. Z videozáznamu, který natáčel Fazakas na přání Remuse, je patrné, že se žena sexuálnímu styku aktivně bránila. Říkala jim, ať ji nechají být, odstrkovala je, plakala a kopala kolem sebe. Jenže proti dvěma mužům neměla šanci, a podle soudu na ní nakonec vykonali pohlavní styk. Žena měla po těle drobné oděrky a podlitiny.

Za zločin znásilnění je pak soud potrestal tříletým vězením s podmínkou na tři roky. Kromě toho je soud vyhostil ze země na pět let. Oběma cizincům přitom hrozil trest od dvou do deseti let. Podmínku dostali mimo jiné kvůli jejich dosavadní bezúhonnosti. „My tu vítáme každého cizince, pokud se chová podle našich pravidel a respektuje naše zákony. V opačném případě musí počítat s trestněprávními následky,“ podotkl soudce Sova. 

Ani jeden z obžalovaných k soudu nedorazil, protože ze země odcestovali dřív, než stačil zasednou soud. Řízení proto bylo proti nim vedeno jako proti uprchlým.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu na případné odvolání. Podle jejich názoru měli být oba cizinci zproštěni obžaloby, jelikož jejich vina nebyla bez pochybností prokázána. Obhájci argumentovali tím, že s obžalovanými měla jít žena na ubytovnu dobrovolně, po celou dobu k nim projevovala náklonnost a sama se na ubytovně svlékla. Navíc neměla potrhané oblečení a nejevila známky násilí. V případě, že se obhájci cizinců odvolají, bude se muset případem ještě zabývat Krajský soud v Brně.

Cizinci z Rumunska byli v loňském roce třetí nejčastější národností, kteří v kraji spáchali nějaký trestný čin. Celkem šlo o dvaadvacet jedinců. Na prvním místě jsou Slováci (104) a na druhém Ukrajinci (31).