„Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zahraničněpolitické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. A k tomu byly využity i veřejně známé osobnosti,“ uvedl.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) serveru Seznam Zprávy řekl, že v českých podmínkách jde spíš o výjimečný případ, ale i tak je hodný pozornosti bezpečnostních složek. „Je to případ identifikovaný našimi službami, ale spolupráce se specializovanými útvary policie je velmi úzká,“ uvedl. Pokud budou odhaleny příslušné osoby, jejich šetření bude jistě pokračovat.

Dezinformátoři své lhaní stále častěji zaměřují na ukrajinské uprchlíky, kteří v Česku hledají bezpečí - Na ilustračním snímku pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny v Ústí nad Labem na počátku války
Ukrajinci dostali naše rodná čísla a zneužívají je. Tuto lež šíří i expolicista

Premiér Fiala novinářům řekl, že působení ruské propagandy a dezinformačních kanálů v Česku je dlouhodobý problém. „Jsem rád, že všechny bezpečnostní složky postupují profesionálně a rozhodně, že se daří vliv ruských agentů eliminovat,“ řekl. Česko dlouhodobě jedná podle toho, že je terčem zájmu ruských tajných služeb i propagandy, dodal.

Falešné video s Pavlem 

Snahu o vlivové působení Ruska zachytila BIS i při prezidentské kampani letos v lednu, kdy telegramový kanál ruského státního média Sputnik vypustil falešné video s pozdějším vítězem voleb Petrem Pavlem. Ve videu tvrdil, že ČR by se měla zapojit do války na Ukrajině. „K vlivové operaci byl využit i nepřiznaný telegramový kanál ruské státní propagandy v ČR,“ zmínil Koudelka.

Přímo z Ruska podle BIS pocházela i tvrzení o údajném verbování stovek osob mezi členy žoldnéřské Wagnerovy skupiny loni na podzim.

Dezinformace měla za cíl využít nastolený narativ pro potřeby interní ruské propagandy a sekundárně směřovala k podkopání přesvědčení obyvatel ČR o jednotné podpoře Ukrajiny a možná i k zahlcení státních institucí a bezpečnostních složek,“ doplnil.

Ještě před válkou na Ukrajině zachytila BIS aktivity ruského vlivového agenta, proruského aktivisty, který pro akcentování ruské propagandy v ČR používal vybrané novináře. „Vedle reportáží z ČR financoval rovněž několik zahraničních výjezdů a po novinářích chtěl vytvářet materiály pro potřebu ruské strany,“ dodal Koudelka.

BIS zaznamenala i přímou snahu ruských entit o navázání vztahů s jedním z organizátorů protivládních demonstrací na podzim 2022, uvedl Koudelka.

Dezinformace v ČR nejsou řízené centrálně

Dezinformační prostředí v ČR funguje podle Koudelky primárně spontánně. Místo o dezinformacích by podle něj bylo lepší hovořit o lžích a propagandě. Za příklad cíleně použité lži označil rozšíření informace, že látka novičok, využitá k otravě bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v roce 2018, se vyráběla v ČR. Dezinformace byla podle něj pečlivě připravená a protože v ČR skutečně existovala laboratoř schopná látku vyrobit, obsahovala jistý prvek pravdivosti. To pak zapříčiní, že se proti takové dezinformaci hůř bojuje.

Dezinformační prostředí podle Koudelky není centrálně řízené, funguje přirozeně a samovolně přijímá narativy vyhovující Rusku. „Přímé zásahy do českého informačního prostoru ze strany Ruské federace považujeme spíše za menšinové oproti domácí produkci,“ konstatoval.

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu je však podle něj často složité původce najít a míru zapojení Ruska přesně popsat. Na absenci přímého koordinátora české dezinformační scény ukázala podle Koudelky například jistá prodleva po vypuknutí války na Ukrajině.

„Dezinformátoři zpočátku nevěděli, jak na zahájení války reagovat. Adaptace na dezinformační narativy související s válkou, jejichž zdrojem byla ruská státní propaganda, nebyla okamžitá, ale vyvíjela se v čase,“ uvedl. Válka je dominantním tématem, předtím to byla pandemie covidu-19.

Okupace Československa v roce 1968
Že o invazi do Československa rozhodli Ukrajinci? Na sítích se šíří absurdní lež

Za rizikové označil aktivity dezinformačního a antisystémového spektra, kterým se věnují i mainstreamová média. Jde o masové demonstrace či ostentativní narušování veřejného pořádku, například prostřednictvím excesů u soudních jednání. „Právě potřeba dezinformátorů zvýšit svůj mediální dosah, počet podporovatelů a s tím spojený finanční profit vede k eskalaci jejich činnosti, kdy vyhledávají konfrontační situace a sami je vytvářejí,“ řekl.

Převažující motivací většinu původců dezinformací v Česku jsou podle Koudelky ideologické přesvědčení, veřejná pozornost či právě finanční profit. U části lidí je to pak nevědomost, že jejich sdělení dezinformací vůbec je.