A nešlo o žádné amatérské hrátky. Účastníci se do transu dostávali po vypití lektvaru, který používají skuteční jihoameričtí šamani ke kontaktu se světem duchů. Vše organizovali tři Poláci, jejichž aktivity nyní ukončila razie celní zásahové jednotky v objektu na Novojičínsku.

Ilustrační foto.
Ženu zachránilo, že předstírala smrt. Útočník si odsedí 17,5 roku

„Organizovaná skupina tří polských občanů se na území České republiky dopouštěla od roku 2015 trestné činnosti tím, že si objednávala v Peru zásilky s koncentrátem rituálního nápoje Ayahuasca obsahujícího psychotropní látku DMT, vyráběného jihoamerickými šamany k obřadním účelům,“ uvedla Martina Kaňková, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel.

Psychotropní látky, jež uvedou člověka do těžko popsatelného stavu vědomí, šamani získávají z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Připravený nápoj pak organizátoři podávali klientům, kteří se zúčastnili jejich seancí. Kolik taková návštěva stála, celníci neuvedli. Naznačili však, že nešlo o levnou záležitost.

Tajné ceremonie 

„Nápoj podávali na tajných ceremoniích a rituálech, výhradně pak solventním klientům z Polské republiky, Rakouska a dalších evropských zemí,“ dodala Kaňková. Šamanská látka se do Evropy dostávala v poštovních zásilkách maskovaných jako barviva a tinktury. Gang měl zajistit dovoz nejméně 146 kilogramů této psychotropní látky.

Záchrana vyčerpaného koně z lesa u Přešína.
Neuvěřitelný zásah hasičů: vyčerpaného koně táhli stovky metrů podmáčeným lesem

V minulých dnech ostravští celníci z protidrogového oddělení ve spolupráci s příslušníky ostravské expozitury Národní protidrogové centrály dva členy skupiny zadrželi. Případ je kvalifikován jako nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který hrozí až osmnáctileté vězení

Nápoj Ayahuasca je amazonskými šamany používán pro komunikaci se světem duchů a pro jiné magické účely. „K jeho psychickým účinkům patří změny smyslového vnímání, zejména vizuálního, změny vnímání času, myšlení a zesílení emočního prožívání. Mysl může být pod vlivem ayahuascy schopna hlubší introspekce, mohou se v ní objevit dávno zapadlé vzpomínky. Je to droga, při užívání dochází k negativním projevům a účinkům na zdraví člověka,“ uvedla Martina Kaňková, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel.