"Obžalovaný chtěl, aby odpovědnost za útoky byla přisuzována migrantům, kteří vyznávají islám," konstatoval v závěrečné řeči státní zástupce Martin Bílý.

Požár trempské chatky v Habrovanech.
Požár v Habrovanech: Vážně popálený chlapec utíkal pro pomoc. Kamarád zemřel

Podle vlastního přiznání Balda na dvou místech na Mladoboleslavsku, u Bakova nad Jizerou a Bělé pod Bezdězem, v červnu a červenci 2017 pokácel na koleje stromy, do nichž pak narazily osobní vlaky. Naštěstí se nikomu nic nestalo, vše skončilo "jen" se zhruba čtvrtmilionovou škodou na vlacích i tratích. Tu má podle pondělního verdiktu odsouzení senior uhradit.

Chtěl poukázat na hrozbu migrantů

Své skutky se senior pomocí amatérsky vyrobených letáků zanechaných na místě snažil vydávat za dílo muslimských džihádistů. Další letáky s údajnými muslimskými hrozbami a nenávistnými texty také vylepoval i házel lidem do schránek na různých místech středních Čech, Liberecka a v Praze; jeden také poslal do redakce televize Prima.

„Nechtěl jsem nikomu ublížit, jen vyvolat strach,“ hájil se s tím, že jeho cílem bylo vyburcovat veřejné mínění proti muslimům a přijímání migrantů: do té míry, že by to vytvořilo tlak na politiky. Původně prý zvažoval i čin po vzoru Jana Palacha – s obětováními vlastního života – avšak rozhodl se pro řešení, které pokládal za účinnější a větším dopadem. Nedokázal ale domyslet, jaké následky by jím vyvolané nehody na železnici mohly mít.

Vařič pervitinu se překvapivě ke všem zločinům přiznal.
Drogové slzy pomohly, soud v Ostravě uložil nižší tresty

Z dokazování vyplynulo, že byl v úzkém kontaktu s vyznavači názorů ostře vymezených proti migrantům – a sám v těchto kruzích patřil k nejaktivnějším. Neomezoval se jen na vyhledávání zpráv ve vybraných médiích, na přeposílání e-mailů či na debaty, ale také hrál na harmoniku i sám skládal „angažované písně“.

Za teroristický útok a za vyhrožování teroristickým trestným činem hrozilo Baldovi podle zákonné sazby až 15 let vězení.

Psychiatrické léčení

Roli však mohl sehrát i zdravotní stav souzeného muže. Sám uvedl, že po změně dávkování léků na vysoký tlak se mu zdály děsivé sny o muslimském nebezpečí valících se hord, před kterým cítil potřebu varovat. Znalci nevyloučili, že to tak skutečně mohlo být. Upozornili také na vývoj organické poruchy osobnosti, v jejím důsledku byly sníženy jak jeho rozpoznávací, tak zvláště ovládací schopnosti.

Znalci z odvětví psychiatrie a psychologie se však shodli, že nebyly vymizelé a souzený senior si mohl uvědomovat dosah svých činů, ale také jim zabránit.

Předseda senátu Jiří Wažik v té souvislosti připomněl, že útoky na vlaky nebyly dílem okamžitého nápadu či momentálního vzteku: šlo o dlouhodobě připravované skutky. Ke zmenšené příčetnosti soud přihlédl při stanovení výměry trestu pod zákonnou sazbou – trestní zákoník totiž za terorismus určuje uložení trestu odnětí svobody od pěti let výš. Přihlédl také k věku seniora i jeho zázemí a vlivům okolí.

Rozsudek seniorovi nařizuje ochranné psychiatrické léčení v ambulantní formě.

Senior Jaromír Balda čelí obžalobě z teroristického útoku a z vyhrožování teroristickým trestným činem. Podle kriminalistů pokácel dva stromy na železniční tratě a šířil výhrůžné letáky.
Pokácel stromy na koleje ze strachu z migrantů. Chtěl jsem lidi varovat, hájí se