V minulosti 11krát odsouzená žena oslovila na zastávce MHD staršího muže s nabídkou, že mu pomůže s nákupem. Odjela s ním autobusem a doprovodila ho až do bytu, kde nákup uklidila do ledničky. „Už během této první krátké návštěvy měla seniorovi odcizit z bytu několik krabiček cigaret,“ řekl ke zlodějské story mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Tím to ale neskončilo.

O tři dny později dotyčná znovu zaklepala na dveře seniorova bytu s tím, že se živí jako uklízečka a že mu přišla uklidit. „Po její návštěvě senior zjistil, že mu z nočního stolku zmizelo osm tisíc korun,“ podotkl mluvčí. Ale ani u toho nezůstalo. 42letá žena za mužem přišla potřetí. Scénář s nabídkou úklidu se opakoval. „Tentokrát ale z bytu odešla hned poté, co jí majitel pohrozil, že zavolá policii,“ dodal Vítek. Policie nakonec případ i tak řešila. V případě uznání viny a prokázání přečinů krádeže a porušování domovní svobody hrozí dotyčné až tříletý trest odnětí svobody.

Pendolino v Zábřehu zastavil muž, který vyhrožoval sebevraždou. 2. února 2022
Cestující ve vlaku Pendolino vyhrožoval sebevraždou. Nakonec se bodl do hrudníku

Zloději často využívají pro své obohacení důvěřivosti důchodců. To, že se snaží dostat k nim do bytu, je velmi častá praktika. „Neznámý pachatel se lstí dostane do bytu seniora, kde pod smyšlenou záminkou zjistí, kam si ukládá peníze. Pachateli poté stačí chvilka nepozornosti a úspory odcizí,“ zmínila k podobným případům z praxe ústecké policie už před časem její mluvčí Alena Bartošová. Podvodníci mnohdy zneužívají i zhoršené pohyblivosti starších lidí.

V minulosti řešila policie také případ z Duchcova. Jedna žena si tam přisedla před duchcovskou nemocnicí k poškozené, a zatímco její spolupachatelka na sebe upoutala pozornost rozhovorem s nic netušící dotyčnou na lavičce, odcizila jí v nestřeženém okamžiku z kabelky peněženku. Ještě týž den stejná zlodějská dvojice použila stejný „fígl" v bílinské nemocnici.

Policisté proto své preventivní akce často směřují právě na seniory, kteří jsou ve svém stáří zranitelní a důvěřiví. „Radíme jim, jak právě takovým situacím, kdy je někdo okrade, mají předcházet,“ říká Daniel Vítek z teplické policie.

Co lze seniorům poradit?
• Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nepouštějte do bytu.
• Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
• Neumožněte cizímu člověku, aby si prohlédl prostor bytu, a zdržte se jednání, které by mohlo ukázat, kde jsou uloženy peníze.
• Nepůjčujte cizím osobám peníze, přestože tvrdí, že je vrátí.
• Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výhodných koupí nebo zhodnocení peněz odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
• Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává.
• Volá-li příbuzný s žádostí o peníze, zpětným telefonátem si ověřte, že se jedná o skutečného příbuzného.