Zločinů se muž na nevlastní dceři opakovaně dopouštěl v letech 2011-20. Kupoval jí například i erotické spodní prádlo, ve kterém se před ním měla producírovat a pouštěl jí i porno. „A to s dovětkem, ať to zkouší, ať trénuje, ať se na něj připraví,“ dodala státní zástupkyně Simona Konopáčová.

Dívka si obsah počínání v nejranějším věku pravděpodobně vůbec neuvědomovala. Jak ale vyspívala, začala se některým praktikám bránit. Muž ale své uspokojování obhajoval jako „zdravotní prohlídky“. Po tři roky v jejích 7-9 letech zneužíval i kamarádku dcery, obě povzbuzoval k erotickým hrátkám.

V centru Varnsdorfu byl nalezen mrtvý muž. Ilustrační foto
V centru Varnsdorfu ležel mrtvý muž. Tělo našli kolemjdoucí v parku

Muži se vše dařilo držet pod pokličkou, dívky zavazoval mlčením. Kamarádka se za nějakou dobu z města odstěhovala, nevlastní dcera to původně nechtěla vůbec nikomu říct. Ale byla rozhodnutá, že v 18 letech odejde z domova. Nakonec to prasklo, když do domácnosti přijela její starší sestra s dcerkou a nedalo jí spát, proč jí dívka radí, ať malou nenechává s mužem samotnou.

Dívky vyslýchali v přípravném řízení. Hlavní líčení bylo krátké, muž se totiž dohodl na vině se státní zástupkyní a odvolání se vzdal. Rozsudek je ale zatím nepravomocný. Lhůtu na odvolání si ponechala žalobkyně, která navrhovala 8,5 roku ve vězení se zvýšenou ostrahou. Pro muže z líčení nevyplynuly žádné finanční nároky, opatrovník dcery se nepřipojil vzhledem k insolvenci obžalovaného.

Devianta čeká léčba

Muž pravděpodobně nechápal, že se dopouští zločinu, protože dívky se mu v jeho očích podvolovaly dobrovolně. Vzhledem k své celoživotní deviaci má sníženy ovládací schopnosti a jeho pohyb na svobodě je společnosti nebezpečný: mohl by se podobných zločinů dopustit znovu. Proto mu soud nařídil i ochrannou sexuologickou léčbu po návratu z vězení. „Poškozeným to nepomůže, ale společnosti ano,“ vysvětlil předseda senátu Ondřej Peřich.

Ilustrační foto
Strach není na místě, násilí na dětech páchá minimum z nás, říká pedofil Jakub

Podle znalce Luďka Daneše je muž intelektově natolik vybavený, že pochopí smysl ochranné léčby i z její ambulantní formy. Navíc není agresivní nebo sadistický, není tedy třeba ho zavírat hned do ústavu. Předepsaná medikace depotními injekcemi a později případně formou prášků by měla zajistit hormonální útlum. A on by měl své deviantní představy transformovat do společensky nezávadných masturbačních fantazií. Ambulantní léčbu lze kdykoli změnit na ústavní.