Řeč je o zkratce přes kolejiště směrem z centra do sokolovské čtvrti Šenvert, kterou se rozhodlo město spolu s železničáři zrušit. Plánují zde stavbu plotu, která se však stále protahuje.

„Město Sokolov zaplatilo projekt na stavbu oplocení. Vykoupilo také prázdný drážní domek za 380 tisíc korun, který stál v cestě plánovanému plotu. Poté jsme řešili způsob financování, na kterém se má město podílet se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC),“ řekl místostarosta Sokolova Jan Picka.

„Na stavbu jsme chtěli použít i některou z dotací. Vhodný dotační titul, který jsme vybrali, k našemu překvapení použít nelze. Je to pro nás nepochopitelné,“ konstatuje Picka.

Vybrali dotaci u Státního fondu dopravní infrastruktury, zaměřeného na bezpečnost. A zde narazili. Městu bylo řečeno, že by stavbou plotu ochránil majetek drah. U silnic prý takový problém s podobnými opatřeními neexistuje.

Lidé riskují dál

Nově má město odkoupit i pozemky, na kterých by plot stál. To zastupitelé odmítli. Smrtící zkratka tak bude strašit dál. Vyšlapaná cestička potvrzuje, že zde lidé chodí velmi často. Zatímco studenti nedaleké školy se naučili využívat podchod, v kolejích jsou podle místních vidět stále častěji dospělí.

„Z dat je patrné, že od roku 2008 se zde téměř každým rokem stala minimálně jedna nehoda. V naprosté většině tyto střety s vlakem končí smrtí,“ potvrdil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Město bude i nadále se SŽDC jednat, což potvrdila i mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

„Správa železniční dopravní cesty má stejně jako město Sokolov zájem na vybudování plotu a bude s městem jednat,“ řekla mluvčí.