Původní verdikt, podle kterého měli baníkovci strávit za mřížemi od pěti let a třech měsíců až po sedm a čtvrt roku, totiž odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci zrušil. 

Jednání u ostravského soudu navíc povede jiný trestní senát. Ten původní je totiž podjatý. Takto před časem v rámci odvolacího řízení rozhodl vrchní soud, který vycházel z konkrétního rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

Pražští policisté i kriminalisté zasahovali v sobotu večer v ulicích Novodvorská a Jílovská v Praze 4. Na snímku místo činu v Novodvorské ulici.
Útočník v Praze pobodal dvě ženy bezdůvodně, podle policie je ani neznal

K důvodům změny senátu, který v pondělí povede nové hlavní líčení, se pro Deník vyjádřila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Vilemína Hana Ondrušová. Pro pochopení souvislostí je však nejprve nutné připomenout, že původně bylo souzeno sedmnáct mužů. Dvanáct z nich na podzim 2020 uzavřelo se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Díky tomu vyvázli s podmíněnými tresty, pokutami a zákazy vstupu na stadiony. U zbývajících pěti bylo nařízeno hlavní líčení, které skončilo výše zmíněným odsuzujícím rozsudkem. Podle vrchního soudu byl ale senát podjatý.

„Vrchní soud aplikoval rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci Mucha proti Slovensku. Vzhledem k tomu, že senát schválil dohody o vině a trestu u některých obžalovaných, přičemž do skutkových vět v dohodách uvedl všechny obžalované, dospěl vrchní soud k závěru, že senát rozhodující o schválení dohod zaujal předběžný názor o vině obžalovaných, kteří dohodu neuzavřeli a z tohoto důvodu je ve věci podjatý. Věc proto musí rozhodnout jiný senát,“ uvedla Ondrušová.

Přepadení

K činu došlo na podzim 2018. Baníkovské komando tehdy přepadlo příznivce fotbalového klubu SFC Opava vracející se z utkání svého týmu v Brně. Maskovaní násilníci v obci Březí na Opavsku připravili rafinovanou silniční past, kdy předstírali defekt. Když Opavané ve svém autě zastavili, z dalších ukrytých vozů vyskákali maskovaní násilníci. Zmocnili se klubových věcí rivalů, poškodili jejich vozidlo a uprchli. Případ byl kvalifikován jako loupež se sazbou od pěti do dvanáct let vězení.