Neprovdanou nezaměstnanou ženu z Ústí nad Labem může senát zdejšího krajského soudu poslat na 5 až 12 let do vězení. Opatrovníci po ní chtějí pro každé ze dvou dětí půlmilionové odškodnění. Pojišťovna na ženě požaduje 300 tisíc korun za náklady na léčení mladšího z nich. Obžalovaná se cítí nevinná, k věci ale odmítla vypovídat. Hlavní líčení začalo v pondělí 11. října, v průběhu týdne si bude soud zvát svědky.

Místo napadení řidičky autobusu agresivním cestujícím: zastávka Bretcetlova v Praze 9.
Cestující bez respirátoru napadl řidičku autobusu. Pomohla žena s pepřákem

Těžkého ublížení na zdraví se měla Michaela A. dopustit na předčasně narozeném dítěti s porodní váhou jenom 1 450 gramů v srpnu až v září 2019. „Nejméně ve dvou případech ho uchopila v podpaží, aniž by mu fixovala hlavičku a s cílem jej zklidnit a utišit dítětem opakovaně třásla směrem od sebe k sobě,“ popsala státní zástupkyně Simona Konopáčová.

„Utrpěl krvácení do nitrolebí,“ doplnili v obžalobě znalci z oboru lékařství. Nakládání matky s dítětem ho podle nich ohrožovalo na životě, v nemocnici pak strávilo přes dva měsíce.

Zanedbávala i starší dceru

Žena dítě zanedbávala už od narození, řádně se nestarala ani o starší, roční dceru. „Nedbala o jejich hygienu, zajištění čistého ošacení. Při krmení je ohrožovala zakládáním kojenecké lahvičky s rizikem zahlcení a vdechnutí potravy,“ vypočítala Konopáčová. Žena se s dětmi ani nedostavovala k pediatrovi, nenechala je očkovat, nedávala jim dost vhodné stravy. Dívka proto váhově neprospívala, neměla základní výživové návyky, trpěla deficitem v oblasti řeči a sociálního chování a byla citově a podnětově deprivovaná.

Z přírodního koupaliště Lomeček u Starého Klíčova.
Školák utonul v zatopeném lomu. Seriál Ochránce inspiroval případ z Domažlic

Neutěšená situace v rodině vyústila v nařízení předběžného opatření. Starší dívku dali na přechodnou dobu do péče pěstounů. Mladší dítě si po zaléčení vzala jeho prateta. „Cítím se být nevinná. Nebudu vypovídat,“ prohlásila v pondělí před senátem Michaela A., kterou zastupuje ustanovený obhájce Pavel Kašpar Kras. Jak připomněl soudce Roman Felzmann, žena v přípravném řízení odmítla vypovídat už dvakrát. „Pokud budu chtít vypovídat z vlastní iniciativy, budu kontaktovat policii,“ řekla dříve. Líčení je plánováno na celý týden, v úterý mají hovořit první svědci.