A ač mu ze začátku za vraždu hrozil vysoký trest, soudnímu projednání se nakonec díky posudku znalců vyhnul.

Byl nepříčetný

Znalci totiž naznali, že muž byl při útoku nepříčetný. „S ohledem na závěry znaleckých posudků z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie a klinické psychologie bylo trestní stíhání obviněného zastaveno pro jeho nepříčetnost a bylo navrženo soudu, aby uložil ústavní psychiatrické léčení,“ informovala v září pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská.

A právě o ústavním psychiatrickém léčení rozhodl v úterý soud v Hradci Králové.

„V tomto případu soud muži uložil psychiatrickou léčbu v ústavní formě, kdy nastoupí do jednoho z psychiatrických zařízení v republice,“ informoval mluvčí soudu Jan Kulhánek.

V péči psychiatrů bude Vladimír J., který podle všeho trpí schizofrenií, do doby, než lékaři a odborníci nestanoví, že může znovu předstoupit před soudní tribunál, který bude rozhodovat o případném propuštění. Lidé se tak nemusejí obávat, že by se muž opět procházel ulicemi Pardubic.

Znovu k soudu

„Muž bude v psychiatrickém zařízení omezen na svobodě, kde po dobu léčby bude jeho aktuální duševní stav přezkoumáván a jen lékaři mohou rozhodnout o dalším postupu,“ dodal Kulhánek s tím, že o případném propuštění bude soud rozhodovat na základě informací od lékařů a nových znaleckých posudků

Nikdy nebyl tak klidný

Krátce po činu, když byl převezen před tribunál, který rozhodoval o jeho vzetí do vazby, seděl muž před soudní síní velmi klidně s rukama založenýma v klíně.

„Nebyla jiná cesta než udělat tohle,“ prohlásil tehdy bez náznaku lítosti otec zavražděného šestiletého syna. Rodině jen z budovy soudu vzkázal, ať vydrží, že později svůj hrůzný čin vysvětlí. „Nikdy jsem nebyl klidný jako teď,“ dodal muž.

Schizofrenie
Schizofrenie je endogenní psychóza, která je charakterizována jako rozpad osobnosti postihující zejména emocionální součást psychiky. Toto duševní onemocnění se projevuje například poruchami citů, jednání, myšlení a sklony utíkat od reality. Lidé trpící tímto onemocněním působí na okolí chladným, lhostejným a otupělým dojmem, často vyhledávají samotu a mohou mít i sklony k sebevražedným pokusům. Právě příčinou neschopnosti mozku koordinovaně řídit zpracování vjemů a počitků může pacient často trpět halucinacemi.
Někteří schizofrenici se zcela vyléčí, u některých jde o chronický stav. Asi 10% schizofreniků ukončí svůj život sebevraždou. Schizofrenie patří z hlediska finanční náročnosti k vůbec nejdražším chorobám – léčba je nákladná, často dlouhodobá a mnozí schizofrenici mají omezenou pracovní schopnost.
Zdroj: vipharm.cz