Odvolací soud potvrdil výši trestů, které nad policisty vynesl uherskohradišťský okresní soud loni v dubnu. Soudce tehdy uložil Ondřeji Paškovi a Jakubu Vychodilovi roční trest podmíněně s odkladem na jeden rok, Miroslavu Vaňkovi rok a půl s odkladem na dva roky. Soud uznal trojici vinnou ze zneužití pravomoci úřední osoby, Vaňka i z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby.

Podle obžaloby policisté ženu předloni v únoru zadrželi, když v panelovém domě v Uherském Hradišti ničila výtahové dveře. V dechu tehdy měla přes dvě promile alkoholu. Odvezli ji na služebnu, kde ji následně na 11 minut připoutali s rukama nahoře k mřížím. Státní zástupce Leo Foltýn označil zákrok policistů za neadekvátní a vůči zadržené ponižující.

Žena se už dříve nechala slyšet, že se cítila bezmocná a ponížená. K soudním jednáním se totiž nedostavila. Policisté ji podle svých slov připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila.

„Z žádného důkazu nevyplývá, že by ženu policisté připoutali z důvodu pomsty. Chovala se agresivně a oni museli ze zákona předcházet současně dvěma věcem, aby nedošlo k poškození zařízení cely a zároveň, aby nedošlo k poškození zdraví ženy. Toto rozsudek vůbec nehodnotil,“ upozornil ve zdůvodnění odvolání Mojmír Ohnoutka, obhájce obžalovaného Miroslava Vaňka. Ten podle svých slov nechtěl ženě ublížit ani ji ponížit.

"Jednal jsem v souladu s předpisy a jsem potrestaný dost," sdělil u soudu Miroslav Vaněk.

Stěžejním důkazem pro rozhodnutí soudu byl kamerový záznam. Z něj je sice patrné, že se žena vůči policistům chovala vulgárně, připoutání v cele je však podle soudu možné jen ve výjimečných případech, které v tomto případě nenastaly. Pokud by výtržnici připoutali k poutacímu madlu před celami, věc by mohla být řešena jen jako kázeňský přestupek.

"Dopustili se úmyslného trestného činu, proto budou propuštěni. Jiná varianta není," okomentovala celou věc krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Jakub Vychodil už u policie nepracuje, další dva byli zproštěni výkonu služby.