Fiksová s rozsudkem nesouhlasila, proto se ještě obrátila na brněnský soud. Ten ale její argumenty nepřijal. „Odvolací soud všechna odvolání zamítl jako nedůvodná,“ konstatovala mluvčí soudu Klára Belkovová. Rozsudek je pravomocný.

Fiksová ještě může využít dovolání k Nejvyššímu soudu, což je ale mimořádný opravný prostředek, který nemá odkladný účinek na pravomocné rozhodnutí. „Soud rozhodl v příkrém rozporu s trestním řádem a nevypořádal se se všemi okolnostmi případu. Před vámi sedí obžalovaná, vychovatelka z mateřské školy, která vydává knihy různého žánru. Tuto konkrétní publikaci pak vydala jen za účelem finančního prospěchu,“ citoval server novinky.cz advokáta odsouzené.

Ilustrační snímek
Kvůli neoblíbenému učiteli poničila školu. Studentka vyvázla bez trestu

Fiksová se bránila i tím, že knihu vydala ke studijním účelům. „S obsahem se rozhodně neztotožňuji. Ale jsem přesvědčená o tom, že společnost by se měla s problematikou seznamovat, aby už k takovým událostem nedocházelo,“ uvedla Fiksová u hlavního líčení před soudem ve Žďáře.

Svoboda slova není bezbřehá

Na stránkách vydavatelství pak stojí text, v němž autor zmiňuje, že společně s knihou vyšla i kritická recenze. „Autor recenze knihu hodně zkritizoval a poměrně detailně uvedl příklady, v čem se autor mýlí, v čem špatně vyhodnotil různá data a v čem lže. Kupující se s těmito informacemi před nákupem seznámil. Podobné zhodnocení jsme také ke každé knize přikládali. Tyto recenze ovšem státní zástupce vůbec nepoužil a nedal k posouzení znalci,“ píše se na webu vydavatelství.

Podle policejního posudku je kniha plná zkreslených, záměrně zamlčených a překroucených faktů. Podle soudkyně odvolacího senátu Markéty Jirsové nemůže soud přijmout argument Fiksové, že jen zajistila překlad, s jehož obsahem nesouhlasí. „Svoboda slova není bezbřehá. Kniha neobsahuje žádnou předmluvu nebo něco podobného,“ zdůvodnila verdikt předsedkyně Jirsová.

Lukáš Zelníček (zcela vlevo) před Okresním soudem v Třebíči
Psa umlátil k smrti. Chtěl jsem ho zabít, ne týrat, řekl muž u soudu

Vydavatelství knihu nabízelo mezi lety 2016 a 2019. Český překlad knihy vyšel ve vydavatelství Bodyart Press v roce 2016. Z nákladu 600 až 800 kusů se většina prodala. Podle aktuálních informací na stránkách vydavatelství je kniha v jejich e-shopu stále dostupná za cenu jedné koruny.

Na vydání knihy jako první upozornil na začátku roku 2020 Deník N. Policie opakovaně případ odkládala s tím, že nejde o trestný čin. Totéž se stalo poté, co Vrchní státní zastupitelství v Praze předalo kauzu na Vysočinu. Na žádost Nejvyššího státní zastupitelství v Brně byl ale případ opět přezkoumán a Fiksová si vyslechla společně s vydavatelstvím loni v létě za popírání holokaustu obvinění. Pravomocný rozsudek padl v 14. června 2022.