Musí však striktně dodržovat soudem stanovené podmínky. Nesmí pít alkohol, mít u sebe zbraň, přiblížit se k určitým osobám na blíže než 100 metrů a první rok se musí mezi 22. a 6. hodinou zdržovat výhradně ve svém bydlišti.

Ďuričko rozhodnutí soudu přijal a byl při vzdání se práva na odvolání velmi rozrušen. Pro jeho podmínečné propuštění byl i státní zástupce.

Otec zavražděného, Václav Kočka starší, byl i s dalšími rodinnými příslušníky příslušník u soudního jednání. Ještě před vyhlášení usnesení řekl, že nepočítal s tím, že soud vraha jeho syna propustí.

„Zabil mi syna, gestapák jeden,“ řekl Kočka starší. Poté rodina odjela.

Ďuričko už při minulém jednání u soudu řekl, že činu lituje a že chce pomáhat společnosti i poškozeným. Slíbil také, že by se na svobodě zdržel pití alkoholu a nebude vlastnit zbraň.

Rodina Kočkových se vraha na svobodě bojí. Zástupci rodiny Kočkových, kteří byli jednání přítomni i tentokrát, tvrdí, že mají obavy z toho, že by po případném propuštění Bohumíra Ďurička na svobodu mohlo něco podobného neopakovat. Například pod vlivem alkoholu.

„Ten člověk tvrdí, že všeho lituje, ale pouze proto, že sedí. Ale nelitujete toho, že mi popravil bráchu,“ řekl novinářům při předchozím jednání bratr zavražděného Jan Kočka.

Událost se stala v roce 2008 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Video ze zářijového soudu

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek