Oba si mysleli, že mají marihuanu. Vzápětí je postihly vážné zdravotní problémy. Známý zemřel, Lukáš Š. přežil. Nyní stojí před soudem. Podle státního zástupce právě on drogu zajistil.

Drogu měl přinést kamarád

Obžalovaný ale něco takového popřel. „Tu drogu přinesl kamarád. Pak jsme ji společně kouřili,“ hájil se. Pokud jej senát uzná vinným, hrozí mu až osmnáct let žaláře.

U Komenského sadů se v osudnou chvíli nacházel i třetí muž. Ten, když si všiml, že jeho přátelé mají potíže, šel pro pomoc do nedaleké restaurace. Personál se okamžitě vydal na místo, současně přivolal záchranáře.

„Přišel k nám muž, že potřebuje pomoc pro své kamarády, kterým se udělalo špatně. Říkal, že kouřili trávu, v ruce držel takzvanou skleněnku,“ řekla Deníku obsluha s tím, že jeden z ležících mužů byl zcela modrý. O oživení se pokoušeli policisté a poté i záchranáři. Boj o život, který trval desítky minut, ale nakonec prohráli.

V průběhu několika následných dnů se droga rozšířila na Ostravsko a Opavsko. Další člověk zemřel, na dvacet lidí, včetně mladistvých bylo intoxikováno.

Polský zákaz

Drogy našla v první polovině září žena (48 let) v kontejneru v Ostravě. Nález zřejmě souvisel s rozhodnutím polské vlády, která krátce předtím zakázala tyto látky. „Někdo se na našem území těchto drog po zákazu zbavil,“ řekl náměstek ředitele moravskoslezské policie Radim Wita. Žena krabici s balíčky drogy odnesla do chatky. O další distribuci se postarali její syn s kamarádem. Nebezpečná látka končila především u bezdomovců.

Policisté vytvořili speciální tým s názvem Synte. Kvůli rozšiřování drog bylo obviněno osmnáct lidí.

Hlavní líčení s obžalovaným je plánováno do středy. Zda padne rozsudek, není jasné. V současné době probíhá i další proces, a to u Okresního soudu v Ostravě. Několikaleté vězení hrozí muži, který drogu získal od neznámého pasažéra v tramvaji. Pak ji předal či prodal kamarádům. Někteří z nich skončili ve vážném stavu v nemocnici.

Syntetické cannabinoidy jsou velmi nebezpečné, zejména v kombinaci s alkoholem. „Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí – marihuaně, nebo rostlinnému koření jako majoránka, šalvěj a podobně,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná s tím, že fatální následek může znamenat požití syntetického cannabinoidu v kombinaci s alkoholem. „Značné zdravotní obtíže může přinést i první experimentování s touto syntetickou látkou,“ doplnila Pokorná. Lidé, kteří užili tyto drogy, se někdy pohybují a chovají jako zombie z hororů.