Hlavní líčení se třemi muži v případu zabíjení velkých šelem a nelegálního obchodu s částmi jejich těl dnes pokračovalo. „Vezmeš si maso?" „Chce jen drápy.“ „Mám zájemce na ty malé packy.“ „Je to velké s hlavou.“ Taková a další výmluvná vyjádření zazněla dnes, v pondělí 29. dubna, u Okresního soudu v České Lípě. Šlo o přeložené přepisy odposlechů a SMS mezi obžalovaným Xuan Vu Le a dalšími členy vietnamské komunity.

Všichni se k Berouskovi obrátili zády

„Bez ohledu na výsledek tohoto soudu jsem rozhodnut, že všechny své šelmy daruji státu. Už to dál nejde,“ prohlásil Berousek. Podle svého vyjádření je největším chovatelem šelem v Evropě, natočil s nimi přes 15 filmů, ale dnes už jejich chov nemůže udržet. Sponzoři a partneři se k němu obrátili zády. „Potřebuji pro ně měsíčně čtyři tuny masa, navíc nemám kde brát na naftu, seno, slámu, oves, ječmen a další. Co teď mám dělat?“ vypočítal Berousek.

Fotogalerie: Soud řeší obchod s chráněnými zvířaty

Jak zdůraznil, než propukla tato kauza, existenční potíže neměl. Už od časů totality prý platil faktury a daně a nyní, když jeho zvířata nebudou mít co žrát, si myslí, že má právo, aby mu stát pomohl. „Prali se o mě. Od procesu se ode mne všichni odvrátili, vyšachovali mě,“ zlobil se Berousek.

Připomněl, že měl natáčet několik filmů, například v září 2018 s Američany Žižku, v Lipsku seriál o tygrech a jiné. Skandál dohody zhatil, přestože nebyl odsouzen. V Karlínském divadle, kde 11 let vystupoval v muzikálu Carmen, se od zahájení stíhání k němu už nechtějí znát.

„Byl jsem kapacita, dnes všichni ti lidé, co mě chválili, mě mají za nejhoršího vyvrhela lidské společnosti. Ať mě napadnou, otravují až po skončení soudu,“ řekl muž, který šelmy chová od patnácti let.

Obžalovaný preparátor Hrozínek žádal číst detailně protokol o domovní prohlídce z 16. července loňského roku v jeho bydlišti v obci Zbyny u Doks a o zadržených předmětech, které by chtěl vrátit. „Mám strach, jestli je někdo neukradl,“ odůvodnil požadavek Hrozínek.

Náboje, vzorky, kůže

Výčet označených stop a zadržených věcí byl dlouhý - spousta nábojů, biologických vzorků, kůží, mražených preparátů. „Mrtvý exemplář tygra, čtyři mražené veverky, dva kusy bobřích ocasů, mražené káně, ledňáček, sova pálená, mražená lebka kočkovité šelmy, nádoba s kusy masa, tekutina hnědé barvy, jedna kůže tygra v nálevu…“ četla samosoudkyně Lucie Homolková. „Po skončení trestního řízení vám budou vráceny, stále zůstávají zajištěny,“ dodala.

Fotogalerie: Ludvíka Berouska vyšetřují celníci

Hrozínek v pondělí také znovu připomínal svoji stížnost na podjatost dozorujícího státního zástupce Michaela Dostála. „Nejsem podjatý a nadřízený orgán to zkontroloval a dal mi za pravdu,“ ohradil se Dostál.

Během projednávání samosoudkyně Lucie Homolková četla protokoly z výslechů, úředních záznamů a listinných důkazů. V soudní síni přehrávala také odposlechy telefonních hovorů obžalovaných. „Vše už bylo přehráno a přečteno,“ uzavřela obsáhlý spis Homolková.

Jak uvedla, koncem května hodlá rozhodnout o případném doplnění provedeného dokazování, kdy také strany pravděpodobně budou moci přednést své závěrečné řeči.

Rozsudek v této kauze ovšem zkomplikovala čerstvá informace, že Ludvík Berousek je aktuálně stíhán ještě u soudu v okrese Praha-východ kvůli řádně neoznačeným cigaretám. Soudkyně proto sdělila, že míní vyčkat na výsledky tohoto procesu, i když se šelmami nijak nesouvisí. To proto, aby mohla případný trest od pražského soudu vzít v potaz a zahrnout ho do svého verdiktu.