„Obžalovaný si předem opatřil tranzitní vízum, byl vyzbrojen funkční zbraní, zapojil se do činnosti Republikánské gardy. Jeho jednání je potřeba kategoricky označit jako škodlivé. Nacházelo se ve fázi pokusu a bylo dílem náhody, že nedošlo k provedení útoku,“ uvedl v závěrečné řeči státní zástupce Pavel Klail, který dodal, že neexistuje důkaz, že by Eštu útok provedl.

Státní zástupce požadoval nepodmíněný trest tři až čtyři roky ve věznici s ostrahou a ztrátu vojenské hodnosti. Podle něj byla naplněna skutková podstata teroristického útoku ve stádiu pokusu. "Terorismus je jednou z nejhorších forem mezinárodního zločinu, je hrozbou pro demokracii," dodal státní zástupce.

Erik Eštu před soudem
Je slyšet střelba z tanku na letišti, psal Čech obviněný z bojů na Ukrajině

Obžaloba kladla Eštuovi za vinu, že od 11. dubna do 5. května nosil uniformu Republikánské gardy separatistického státu, držel stráž v zákopech, udržoval zbraně, strážil tržnici, kde byli vojáci ubytovaní, účastnil se ostřelování a mohl způsobit vojákům nebo civilistům zranění či smrt. Hrozilo mu 12 až 20 let. Státní zástupce navrhl trest pod dolní hranicí sazby. Eštu podle něj vedl po návratu z Ukrajiny bezúhonný život a založil rodinu.

Obhájce Ivan Chytil řekl, že obviněného chování nebylo správné, ale nebylo nezákonné, nejednalo se o trestný čin. Obžaloba je podle něj mimo realitu. "On tam nejel nelegálně, pořídil si vízum. Nic netajil. Je to obyčejný kluk, který se všude fotí, nešel tam bojovat. Za to ho chceme soudit?" řekl Chytil.

Voják se od začátku brání, že na Ukrajinu vycestoval jako turista. Má tam známé, ze země pochází i jeho manželka. „Nejsem zlosyn, zabiják či gauner. Kdo mě trochu zná, zná mě jako férového člověka,“ řekl Eštu. „Rozmyslel bych si to, kdybych věděl, že mě osud dovede do této soudní síně,“ dodal.

Je slyšet střelbu z tanku

Jedním z důkazů byl Eštův vlastnoručně psaný sešit, v němž formou deníku popsal svou cestu na Ukrajinu. Objevují se v něm fráze jako „dvanáctihodinová služba v zákopech“, „je slyšet střelba z tanku na letišti“, „vyfasování kalašnikova“, „střelba na vestu a odchod na šichtu“, „studená deštivá šichta na frontě“ nebo zmínka o směně, při níž bylo vystříleno pět zásobníků.

Poslanec Zdeněk Ondráček
Výbor se distancoval od Ondráčkovy cesty na Ukrajinu. Bude jí řešit i sněmovna

„Pár věcí je přimyšlených, aby to znělo zajímavě. Trošku jsem si to zkrášlil, psal jsem to až doma. Kdybych si psal, že jsem si dělal fotky v parcích, nikoho by to nezajímalo,” hájil se Eštu, který běžně nosí vojenské uniformy různých států.

Působením na Ukrajině se chlubil

Vojáci, kteří Eštu znali ze základního výcviku ve Vyškově nebo z přijímacího řízení k výsadkovému praporu, uvedli, že se boji na Ukrajině chlubil. „Ukazoval nám fotky, kde byl s lidmi v maskáčích, a fotky se zbraněmi, asi s kalašnikovem,” uvedl jeden z nich.

Podle dalšího kritizoval výběrové řízení s dodatkem, že „na Ukrajině to byla pořádná válka“. Někteří z jeho kolegů však uvedli, že před výcvikem neměl zkušenost se zbraněmi. 

U soudu vypovídal mimo jiné také instruktor z chrudimského praporu Martin Šromovský, podle kterého patřil k fyzicky i psychicky slabším. „Na základě jeho projevu jsme se rozhodli, že výběrovým řízením neprospěl,” uvedl Šromovský během březnového líčení. 

Americký prezident Donald Trump
Trump mluvil s Putinem o odzbrojení, KLDR, Ukrajině a Venezuele