Tragická událost se odehrála letos v únoru před trutnovskou diskotékou May. Podle státního zástupce Milana Vacka napadl kolem čtvrté hodiny ráno David Hübner (37) protivníka bez bez zjevného důvodu pěstí a srazil ho k zemi. Voják si při pádu vážně poranil obličej a hlavu a po třech dnech v nemocnici zemřel. „Bezprostřední příčinou jeho smrti byl úrazový otok mozku,“ uvedl státní zástupce.

Obžalovaný, který byl v době činu v podmínce za jiné ublížení na zdraví, se k činu přiznal a litoval jej. Tvrdil však, že protivníka udeřil ze strachu z dalšího útoku. „Útok byl oprávněný. Měl se čeho obávat,“ řekl soudu obhájce a žádal pro Hübnera podmíněný trest.

U soudců však s tímto argumentem nepochodil. „To, že by se bál o své zdraví, z toho tedy nevyplývá,“ poznamenal předseda senátu Luboš Sovák. Podle něj neměl obžalovaný důvod se ze strany napadeného něčeho obávat.

Připomněl, že ještě před napadením vojáka dal obžalovaný facku jinému muži. „On je v podstatě takový 'startovací',“ podotkl soudce.

Podle něj jsou pro Hübnera charakteristické právě útoky na obličej protivníků. Od takového útoku se však dá očekávat, že přivodí oběti zlomeninu v obličeji, a je také pravděpodobné, že oběť po ráně upadne. „Obžalovaný si měl uvědomit, jaké to může mít následky,“ řekl Luboš Sovák.

Obhajoba se také snažila ukázat, že napadený voják měl problematické chování, to ale vyvrátila armáda, která svého zaměstnance ohodnotila jako bezproblémového.

Tragédie nejvíc postihla syna

Obžalovanému také příliš nepomohlo, že už byl v minulosti soudně trestán a že se činu dopustil v době svého podmínečného odsouzení. Kromě šestiletého trestu za ublížení na zdraví a výtržnictví mu soud udělil také povinnost zaplatit vojákově matce a družce po 800 tisících korun a jeho desetiletému synovi bude platit náklady na výživu formou měsíčního důchodu. Právě chlapce podle soudu tragická událost postihla nejvíce. „Přišel o člověka, který ho měl vychovat a být mu vzorem,“ řekl Luboš Sovák.

David Hübner musí zaplatit i další peníze: ministerstvu obrany 25 tisíc korun za vypravení pohřbu, pojišťovně Kooperativa 415 tisíc a Vojenské zdravotní pojišťovně 57 tisíc korun.

Rozsudek zatím není pravomocný, protože obžalovaný ani státní zástupce se k němu nevyjádřili.