Obžaloba ji viní z přečinu řízení pod vlivem návykové látky, kterého se měla dopustit loni v dubnu. Rozsudek není pravomocný, obhajoba i obžaloba si ponechaly lhůtu na odvolání.

Soudce Jan Jouza vynesl trest na dolní hranici trestní sazby. „O otázce viny nepochybuji. Jednalo se ale o ojedinělý exces jinak trestně naprosto bezúhonné osoby,“ řekl. „Na druhou stranu jako polehčující okolnost nemůžu vzít to, že se paní Hamousová několikrát veřejně omluvila, neboť při policejním vyšetřování se k činu nepřiznala,“ dodal.

Hamousová se vynesení rozsudku nezúčastnila, z úterního jednání soudu se omluvila. Při úvodním líčení loni v listopadu se obhajovala tím, že v danou noc při první vlně koronaviru vezla tehdy kriticky nedostatkové respirátory do žatecké nemocnice. Tvrdila, že bezprostředně před jízdou alkohol nepožila.

Soudce se ale ztotožnil z tvrzením žalobkyně, že jejich transport mohla ze své pozice starostky zajistit jiným způsobem. „V tomto případě nemůže stav krajní nouze obstát,“ zmínil soudce. Státní zástupkyně Radka Pavlišová k tomu ve své závěrečné řeči podotkla, že Hamousová o respirátorech nemluvila ani při policejní kontrole, ani v žatecké nemocnici, kde jí odebírali krev na vyšetření.

Obhajoba se snažila zpochybnit výsledky odběrů krve. Upozornila, že její vzorky policisté převáželi ve služebním autě v papírové obálce a pak je na služebně uložili do obyčejné lednice. „Tento případ je zahalen velkými pochybnostmi. Zda lednička byla funkční a co dalšího se tam skladovalo,“ prohlásil obhájce Martin Kolář.

Bezprecedentní tvrzení, které napadlo běžnou policejní praxi, ale pozvaná znalkyně vyvrátila. „I kdyby došlo eventuálně krátkodobě k nedodržení postupu, přineslo by to ve výsledku testu zanedbatelné rozdíly v řádu setin promile,“ sdělila znalkyně z oboru toxikologie Eva Herkommerová.

Obhajoba také poukazovala na lékařskou zprávu ze žatecké nemocnice, kde Zdeňku Hamousovou při odběru krve vyšetřili. „Z lékařského posudku jasně vyplývá, že její řeč byla normální, chůze jistá, takzvaný test 'prst nos' provedla správně, chovala se zdvořile. Pokud by se nacházela ve stavu střední opilosti, tak by výsledky vyvozené lékařem žatecké nemocnice nemohly takto dopadnout,“ argumentoval obhájce Kolář.

S tím se ale neztotožnila obžaloba ani soudce. A to na základě záběrů z policejní kamer při kontrole. „Je evidentní, že paní Hamousová nebyla v pořádku,“ sdělil soudce.

Policisté z obvodního oddělení v Žatci tehdejší senátorku zastavili loni 9. dubna kolem jedné hodiny v noci v Nákladní ulici. Na základě jejího stylu jízdy, z kruhového objezdu na plzeňské silnicí vyjela před nimi částečně ze svého jízdního pruhu, se za ní se služebním autem otočili a zastavili ji. Vybídli ji ke krevní zkoušce na interně v žatecké nemocnici, kvůli koronaviru policisté tehdy dechové zkoušky neprováděli. Hamousová bez ohledu na svou tehdejší senátorskou imunitu s vyšetřením souhlasila. Následný rozbor krve ukázal hodnoty 1,58 a 1,60 promile.

Okresní soud v Lounech ji loni na podzim odsoudil trestním příkazem – zákazem řízení na jeden rok a peněžitým trestem 110 tisíc korun. Ten nyní soudce o 20 tisíc korun snížil. Hamousová loni v říjnu svůj mandát v Senátu neobhájila, ve volbách nepostoupila ani do druhého kola.