Až do konce procesu tvrdil, že nůž na staršího muže, s nímž popíjel v přívěsu, vytáhl v sebeobraně. Kamerové záznamy i svědecké výpovědi ale hovořily jinak, a soud poslal v pondělí 14. února 44letého řidiče z Ukrajiny Andriye U. do vězení na 10 let. Na stejně dlouho ho vyhostil z České republiky. Obžalovaný se vůči rozsudku na místě odvolal, je tak nepravomocný.

Incident se odehrál loni 3. dubna podvečer v zázemí pro řidiče přepravky sídlící v Dubí. Pár ukrajinských kamioňáků tady popíjelo v přívěsu. Kolem 18. hodiny měl v sobě Andryi U. už kolem 2 promile a podle svědectví začal být agresivní. Hlavně na krajana, který se do společnosti vmísil později. Na toho pak venku opakovaně zaútočil pěstmi i malým kuchyňským nožíkem.

Svědčí o tom i kamerový záznam, který senát studoval snímek po snímku. Na jednom poškozený padá na zem, obžalovaný se na něj vrhá a v ruce má předmět podobný noži. „Bodal do něj, dokud se nůž nezlomil o hýžďovou kost,“ popsal jednání obžalovaného předseda Jiří Bednář. Poškození zbraně možná zachránilo o 14 let staršího Ukrajince před smrtí. Záchranku mu museli volat jiní, Andryi U. se po útoku o jeho osud nezajímal.

Eskorta přivedla k soudu Andrije U. obžalovaného z pokusu o vraždu
Ukrajinský řidič kamionu na parkovišti pobodal krajana. Deset let vězení odmítl

Muže museli rychle operovat v ústecké Masarykově nemocnici a pak si nějakou dobu poležel na JIPce. Svědci z řad přátel obžalovaného k věci vypovídali mlhavě. Buď že na místě nebyli, nebo se dívali jinam. Jisté je, že všichni byli značně opilí. Když pobodaného odvezli, manažerka spediční firmy chtěla dát všem nadýchat. Dva z přítomných řidičů ani nebyli schopní se testu podrobit.

Obžalovaný se hájil tím, že krajana neměl v úmyslu zabít. Bednář však upozornil, že zákon zná i nepřímý úmysl, kdy si s ohledem na způsob útoku musí být člověk vědom, že k zabití může dojít. Obžalovaný mohl dostat podle trestní sazby až 18 let. Trestem na samé spodní hranici senát zohlednil jeho dosavadní bezúhonnost, projevenou lítost i omluvu poškozenému.

Pobodal ho v těžké opilosti

O incidentu v pondělí vypovídal jako poslední svědek Sjarhej S. „Byl jsem v kabině svého auta, sledoval na notebooku film. Uslyšel jsem hluk. Roztáhl jsem záclonky a uviděl obžalovaného a poškozeného, jak se postrkují,“ řekl svědek. Pak podle něj Andryi U. bil pěstí seshora poškozeného, padlo možná 10, možná 20 úderů. A pak došlo i na pobodání.

Záchranáři pátrali po chlapci, který spadl do Bíliny.
Honzík a Patrik se nenašli. Oba pravděpodobně utonuli, těla ale voda nevydala

Obžalovaného muže vyšetřil v teplické vazební věznici znalec z odvětví psychiatrie Jaroslav Tržický. A vyloučil, že by trpěl psychickou poruchou. „Ani v době vyšetření, ani v době, kdy se měl dopustit trestné činnosti, jsem nezjistil žádnou duševní chorobu ve smyslu psychózy. Ani žádnou závažnou duševní poruchu,“ konstatoval znalec. Ovšem s tím, že obžalovaný byl ve stavu prosté opilosti těžkého stupně.

Když mu manažerka inkriminovaného dne kolem 20. hodiny dělala dechovou zkoušku, ukázala 2,03 promile. „Orientačním výpočtem lze zjistit, že kolem 18.15 mohla být hladina alkoholu zhruba ve výši maximálně 2,5 promile,“ vypočítal Tržický s tím, že jde o těžkou opilost, v jejímž důsledku jsou ovládací schopnosti podstatně snížené, rozpoznávací plně zachovalé.

Že byl těžce pod vlivem, Andryi U. připustil. „Neměl jsem pít v tak velkém množství, hodně se stydím,“ přiznal. Svou vinu ale chápe tak, že jen odpověděl na provokaci poškozeného. „Přijel jsem do Česka za prací, a ne zabíjet. Měl jsem nové auto, dobrého dispečera, přede mnou byla cesta do Francie. To už vůbec nemluvím o tom, že doma na mě čeká nemocná matka, za kterou jsem zodpovědný,“ povzdechl si.