Vladimír Racek, hlavní obžalovaný ve žhářské kauze a od středy 27 května nepravomocně odsouzený šestapadesátiletý podnikatel drží ve vazbě protestní hladovku. Jeho zdravotní stav není uspokojivý. Minulý týden musel být z věznice v Českých Budějovicích převezen do nemocnice ve vazební věznici v Brně.

„Mohu potvrdit, že v jedné z vazebních věznic se vyskytl případ držení hladovky z důvodu nesouhlasu se soudním líčením,“ potvrdila Deníku Vysočina Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR.

Požár zámku v Horním Maršově.
Soud poslal do vězení žháře za zničení zámku a autobazaru v Rozkoši u Humpolce

Hladovkou se podle ní rozumí stav, kdy vězeň neodebere dvě teplá jídla za sebou, podstoupí lékařskou prohlídku, projde pohovorem s psychologem a o držení hladovky vede věznice záznam. „Vězeň, který drží hladovku zůstává zařazen na oddělení, ve kterém vykonává trest a je pod lékařským dohledem,“ podotkla Kučerová.

Vladimír Racek byl tento týden soudem v Táboře odsouzen za návod ke zločinu obecného ohrožení na dvanáct let a šest měsíců. Racek je jedním ze šestice obžalovaných, kteří podle soudu mají na svědomí zapálení zámku v Horním Maršově na Trutnovsku, autobazaru v Rozkoši u Humpolce a loupežné přepadení Švandova divadla v Praze.

Racek obvinění odmítá

Podle soudu si Racek oba žhářské útoky objednal u spoluobžalovaného Petra Fica, který si na to najal ostatní obžalované. Fic dostal třináct let a deset měsíců. Dva vykonavatelé žhářských útoků dostali jedenáct, jeden devět a půl a poslední obžalovaný, který pomohl případ rozkrýt, pět let nepodmíněně. Rozsudek není pravomocný.

Racek s obviněním od začátku nesouhlasí. Podle jeho vyjádření neměl k něčemu takovému důvod. Informace o hladovce Deníku Vysočina potvrdil i jeho pražský obhájce Tomáš Kaiser.

Při srpnovém požáru zámku v Horním Maršově zasahovalo na místě 105 hasičů z dvanácti požárních jednotek. "Zásah byl výborně organizovaný," řekl přímý účastník Rudolf Janeček, velitel SDH Čistá v Krkonoších.
Nový majitel vyhořelého zámku byl zřejmě jedním ze žhářů

„Můj klient nepřijímá potravu od 5. května. Podle jeho vlastního vyjádření je to kvůli tomu, že nesouhlasí s probíhajícím trestním řízením a chce tím upozornit na nezákonný postup,“ uvedl Kaiser. V čem nezákonnost spatřuje, ale obhájce neupřesnil.

Na otázku, kdy chce obžalovaný s hladovkou skončit, obhájce odpověděl: „Žádný termín ukončení hladovky mi nikdy neuvedl.“

Táborský soudce Petr Černý řekl, že s podobným přístupem ze strany obžalovaného naposledy setkal zhruba před dvaceti lety.

Při srpnovém požáru zámku v Horním Maršově zasahovalo na místě 105 hasičů z dvanácti požárních jednotek. "Zásah byl výborně organizovaný," řekl přímý účastník Rudolf Janeček, velitel SDH Čistá v Krkonoších.
Soud vzal do vazby šest lidí kvůli zapálení autobazaru a zámku v Horním Maršově

„Tehdy to ale byla móda. Pokud někdo nechce jíst, tak je to jen jeho rozhodnutí a těžko ho k tomu může někdo nutit. Z našeho pohledu není důvod mluvit o nezákonnosti trestního řízení,“ argumentuje soudce Černý. Podle něj byla obhajoba v tomto případě hodně kreativní.

„Jejich argumenty,ale byly vytrháváním jednotlivosti z celého kontextu. Podle našeho názoru jsme měli dostatek důkazů, abychom dospěli k názoru o vině všech obžalovaných. Navíc jde o dílčí rozhodnutí. Kauzou se s největší pravděpodobností budou zabývat o další soudy,“ míní soudce Petr Černý, který připustil, že když tento týden obžalovaného Racka přivedla eskorta do soudní síně, byl viditelně pohublý a jeho tvář měla barvu výrazně popelavou.

Vladimír Racek je rozvedený, má tři dospělé děti, dům v Praze a několikamilionovou hypotéku. Před soudem v Táboře ani ve vězení není poprvé. V roce 2011 byl táborským soudem odsouzen k šesti letům vězení za machinace v humpolecké textilce Sukno. Vrchní soud v Praze mu 23. srpna 2012 trest snížil na čtyři a půl roku. Do vězení ale hned nenastoupil. V únoru 2013 byl zatčen v domě své přítelkyně. Z vězení byl propuštěn na podmínku. Ve firmě Sukno pracoval jako prokurista. Racek byl prokuristou i ve firmě Zálesí, která koupila bývalé sklárny v jihlavské části Antonínův Důl. Zámek v Horním Maršově koupil v roce 2018. V srpnu téhož roku zámek vyhořel. Autobazar u Humpolce vzplanul v listopadu 2017. Motivem činů měly být osobní a investiční důvody.