Jestliže krajský úřad v souvislosti s úmrtím kojence, jehož osud v závěru uplynulého týdne otřásl celou republikou, prověřuje činnost „sociálky“ na Mělnicku, nejedná se podle sdělení hejtmanství o nic mimořádného. A nejde o reakci na informace v některých médiích, že matka dítěte dříve sama úředníky upozorňovala, že péči o teprve před pár měsíci narozené miminko nezvládá – avšak ti údajně účinně nezasáhli.

OSPOD kraje (neboli oddělení sociálně-právní ochrany dětí) se o situace, kdy dojde k úmrtí nezletilého dítěte, intenzivně zajímá vždy – a jiné to není ani v tomto případě z Hořína, uvedl krajský úřad. S tím, že takový je standardní postup v rámci kontrolní a metodické činnosti; včetně prověřování, jakým způsobem je na území kraje sociálně-právní ochrana dětí zajišťována.

Hořínská kauza začala v pátek masivní pátrací akcí, jež se rozjela poté, co mladá matka oznámila, že si při slunění na lavičce na chvilku zdřímla – a když se probrala, byl kočárek s miminkem pryč. V té chvíli však ve skutečnosti chlapeček už několik dní nežil. V sobotu jeho tělo policisté za pomoci potápěčů vylovili z Labe; kde přesně pátrat, napověděly i informace získané od matky. Podle výsledků pitvy, provedené ještě během soboty, miminku nikdo neublížil; specialisté hovoří o syndromu náhlého úmrtí kojence. To je stav, kdy miminko zčistajasna přestane dýchat.

Okolnosti případu nadále zůstávají v šetření. Nejasné zůstávají přesné pohnutky počínání matky, kdo všechno s ní byl po smrti dítěte v kontaktu – a známo není třeba ani to, co se stalo s kočárkem.