Kněz měl podle Dvořáčka porušit domovní svobodu a v jednom z bytů neoprávněně žádat, aby rodina prostory okamžitě opustila. „Byl i natolik drzý, že za chvílí přišel s republikovou policií, pomocí níž se chtěl pokusit nebohé a zcela vystrašené obyvatele bytů vyhodit na ulici. Mezi nimi jsou lidé staršího věku, nemocní a také sirotci,“ poznamenal Dvořáček.

Na besedu do Hraničáře pozvali běžence z Ukrajiny.
Pijete tu hodně piva, ale zvykáme si. Běženci v Ústí diskutovali s lidmi z okolí

Moravský přiznal, že v domě i jednom z bytů byl. Přes společný vchod se dostal s pomocí klíče. „Zaťukal jsem na byt, na který mám od 1. března nájemní smlouvu. Představil jsem se a rodina mě pustila dál. Snažil jsem se jí vysvětlit, že byli uvedeni v omyl a zneužiti pro boj v naší církvi,“ uvedl kněz.

Událost duchovní ohlásil republikovým policistům. Jejich mluvčí David Chaloupka potvrdil, že jeho kolegové případ řešili přímo na místě. „Byli jsme přivolaní do domu v ulici Úvoz, kde jsme museli řešit spor v bytě,“ sdělil bez dalších detailů.

Kněz obvinění odmítá

Incident je pokračováním dlouhodobého sporu v brněnské pravoslavné církvi. Biskup Izaiáš předloni odvolal z funkce duchovního správce otce Jozefa Fejsaka z pravoslavného chrámu svatého Václava. Ten se loni v reakci na převzetí správy zamkl v kostele. Moravský je Fejsakovým nástupcem, Dvořáček byl za předchůdce tajemníkem farní rady.

Tvrdí, že Ukrajincům kněz sdělil, že pro ně najde jiné ubytování mimo Brno a mají se připravit k okamžitému převozu na jiné místo, protože tam má bydlet on s rodinou. „Pod záminkou jakési nájemní smlouvy se snažil podvést trpící rodiny, aby dosáhl svého sobeckého cíle. Jeho jednání je nelidské, nekřesťanské, barbarské,“ prohlásil Dvořáček.

Tvrdé boje v ukrajinském městě Charkov. Ilustrační foto.
Rodina zažila těžkou raketovou palbu v Charkově. Utekla do Chomutova

Kněz odmítl, že by chtěl rodinu okamžitě přestěhovat. „Ujistil jsem je, že až se mi pro ně podaří najít nové bydlení, teprve pak se mohou odstěhovat. Nevyhrožoval jsem jim, snažil jsem se jim pomoct a uklidnit je. V očích měli strach,“ podotkl.