Tragický incident se odehrál na Andělu 23. ledna. Policie kvůli nízkému věku obviněných nechtěla k případu sdělovat podrobnější informace. Nyní agentuře ČTK sdělil zdroj blízký vyšetřování, že se starší z obou výrostků přiznal ke strčení do muže. „Podle vlastních slov ho ale nechtěl usmrtit nebo zranit,“ píší České noviny.

Událost začala podle dosavadních výsledků vyšetřování konfliktem na eskalátorech. „Procházející muž vyzval přítomnou mládež, aby mu uhnula z cesty. Dva chlapci – šestnáctiletý a jeho o rok mladší kamarád – ho údajně následně slovně i fyzicky napadli. Mladší z hochů dal muži pohlavek a shodil ho na zem,“ popsal web ČTK s tím, že oba mladiství za to čelí obvinění z výtržnictví.

Starší z chlapců pak muže dostihl na nástupišti ve směru na Zličín a znovu na něj zaútočil. Vzal ho takzvaně „kravaty" a podle kriminalistů jej prudce postrčil směrem ke kolejišti. Muž doklopýtal až ke hraně nástupiště, přepadl a srazilo jej přijíždějící metro. „Muž předtím na pojízdných schodech vulgárně nadával kamarádce a strčil do ní," vysvětlil svůj čin mladík a dodal, že si tímto způsobem chtěl vymoci omluvu.

Odvolací soud mladíka pustil z vazby

Obvodní soud pro Prahu 5 původně poslal chlapce po zadržení do vazby kvůli obavám, aby neovlivňoval svědky nebo aby trestnou činnost nezopakoval. Chlapec si však proti rozhodnutí podal stížnost, které Městský soud v Praze 20. února vyhověl a mladíka propustil na svobodu.

Důvod? Jeho čin zaznamenaly kamery, čehož si je pachatel vědom. Šestnáctiletý hoch se navíc přiznal a vyjádřil lítost. Navíc soudci městského soudu se neobávají ani toho, že by mladík obdobný skutek spáchal znovu. Dosud totiž měl čistý trestní rejstřík a podle soudců nelze v tuto chvíli dovodit, že nezvládá své emoce a je agresivní.

Těžké ublížení na zdraví s následkem smrti má u dospělých osob v trestní sazbě uvedeno osm až 16 let odnětí svobody. U mladistvých se obecně snižuje trest na polovinu, přičemž však horní hranice sazby nesmí převyšovat pět let a spodní hranice rok ve vězení.