Střelecký útok takového rozsahu ve škole, se stal v Česku poprvé. Změní se nyní bezpečnostní situace ve školách a veřejných budovách?
Zcela určitě a rozhodně by se měla posunout směrem k západním zemím. Máme v tomto ohledu stále co dohánět. Určitě by se měly standardem stát bezpečnostní rámy.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Šlo o hrdinský čin, nebo o ohrožení dalších lidí:

Střelba v centru Prahy 21. prosince
Důkaz hrdinství? Muž lákal střelce z fakulty na sebe, aby zachránil jiné

Ty v nedávné době vzbudily, byť v jiných souvislostech, velkou diskuzi.
V tomto případě jsou ale zcela na místě. Jde o lidské životy. Dnes je velká spousta veřejných budov, školy i úřady, absolutně bez ostrahy, bez kontrol. To se musí změnit.

Prezident Asociace vyjednavačů Radim Pařík. Foto: Asociace vyjednavačůPrezident Asociace vyjednavačů Radim PaříkZdroj: se svolením Asociace vyjednavačů

Je možné, že by se takový útok opakoval?
Zatím jsme o takových útocích slyšeli z jiných států, ale bohužel víme, že jsou inspirací pro další pachatele, v tomto funguje nápodoba. I u nás nebylo otázkou, zda se to někdy stane, ale kdy. Bohužel.

Pokud se lidé dostanou do podobné situace jako studenti fakulty, jak se nejlépe zachovat, pokud je možné nad tím v tu chvíli přemýšlet?
Nezapomenout zhluboka dýchat, to může pomoci překonat paniku. Ti, kteří mají možnost, by se měli zamknout a vůbec na sebe nepoutat pozornost. Pokud to nejde, jsou například v blízkosti střelce, je nejlepší lehnout si na zem a předstírat mrtvého. Pachatel si tam nepřišel povídat, ale zabíjet.

Útoky se nevyhýbají ani českým školám. Jaké jsou ty největší: 

Střelba v centru Prahy 21. prosince.
Útoky na školách v ČR? Tragédie na fakultě v Praze se zařadila k těm nejhorším