„V souvislosti s útokem na Filozofickou fakultu UK sledujeme dění na sociálních sítích, a to ve vztahu ke schvalování, adorování a následování tohoto hrůzného činu. K dnešnímu dni se v ČR zabýváme více než 60 takovými případy a u 30 z nich již známe totožnost konkrétních osob,“ napsala policie.

Například jihomoravští kriminalisté během vánočních svátků vypátrali a zadrželi několik autorů příspěvků na sociálních sítích. Jeden z nich napsal, že hodlá vystřílet jedno z center zábavy v Brně. „Tam byl zadržen ostrahou a převzali si ho přivolaní policisté. Zbraň neměl a policistům sdělil, že to nemyslel vážně. I tak ho zřejmě nemine stíhání minimálně za šíření poplašné zprávy,“ popsali policisté.

V souvislosti se střelbou v Praze se vyrojila řada spekulací. Kde je pravda:

Večer po střelbě na fakultě v Praze 21. prosince.
Po střelbě v Praze se vyrojily spekulace i dezinformace. Některé nebezpečné

Podobné záměry avizoval mladistvý muž z Brna. Toho pak policisté překvapili doma. Ani u něj zbraň nenašli. Oběma mužům kriminalisté zabavili telefon pro účely trestního řízení.

Blanenští policisté zase vyšetřují případ 51leté ženy, která na operační středisko v úterý večer napsala zprávu, ze které vyplývá podpora čtvrtečního útoku. „Znovu zdůrazňujeme, že podobné jednání na sociálních sítích je velmi problematické a autorům příspěvků hrozí trestní stíhání,“ upozornil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Střelbou na fakultě se zabývá i GIBS

Tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Nyní analyzuje informace a vyhodnocuje podněty od veřejnosti, sdělila ve středu ČTK mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Ohledně zásahu na univerzitě se objevila kritika zejména na sociálních sítích. Lidé upozorňovali například na možné podcenění situace ze strany policie.

Policie řeší po střelbě na fakultě v Praze množství výhrůžek:

 Mobilní telefon, ilustrační snímek.
Muž na sítích vyhrožoval střelbou, policisté ho dopadli. Byl to vtip, tvrdí

„V souvislosti se střelbou na filozofické fakultě v současné době analyzujeme veškeré informace, přičemž intenzivně komunikujeme s policií. Dále vyhodnocujeme podněty, které dostáváme od veřejnosti,“ uvedla Nguyenová. Například politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně ale již dříve ČTK sdělil, že zásah vnímá jako profesionální. Podle něj byl velmi rychlý a policie měla jen omezené množství informací a musela se rozhodovat v časové tísni tak, aby minimalizovala škody.

Možné podcenění situace naznačil Kraus ve chvílích, které předcházely střelbě. Policie dostala po poledni informaci o tom, že mladý muž z obce Hostouň měl odjet do Prahy s tím, že si chce vzít život. O 25 minut později zjistila, že v Hostouni byl nalezen mrtvý otec podezřelého, po jeho synovi poté vyhlásila pátrání. Policie zjistila, že muž bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní budovu filozofické fakulty, střelba byla ale následně hlášena z hlavní budovy na náměstí Jana Palacha.

Střelec ve čtvrtek v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.