Incident se odehrál mezi dvěma znepřátelenými tábory na poslední zastávce v Lázních Bohdaneč. David Šteffel do tlampače provolával antibabišovská hesla. „V tom mě ten chlap povalil na zem. Něco na mě vylil a roztrhl mi tričko,“ popsal celý incident Šteffel.

Útočníkovi, kterého nyní vyšetřují policisté, bylo podle napadaného Šteffela zhruba 30 let. Podle očitých svědků házel po ostatních klacky a neodpustil si ani plivnutí po Babišových odpůrcích, což dokumentuje i video, které pořídili reportéři Deníku.

Babišův mítink v Chrudimi
Jsou najatí od pětikoalice, obvinil Babiš demonstranty v Chrudimi

Přítomní policisté na potyčku okamžitě zareagovali a zasáhli. Muže odvedli stranou a na místě ho ztotožnili. „Evidujeme to jako přestupek proti občanskému soužití a majetku,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

K druhému a poslednímu přestupku, který krajští policisté v souvislosti s Babišovými mítinky řeší, došlo ve Vysokém Mýtě. Tentokrát se však nejedná o agresivní chování, hlavní roli hrálo vejce, které někdo hodil na Babišův obytný vůz v momentě, kdy za sebou poslanec zavřel dveře. „I v tomto případě totožnost pachatele známe,“ uvedla Janovská.

Zdroj: Karolína Velšová

Na celou cestu expremiéra Babiše dohlížely desítky policistů v uniformách i civilu, antikonfliktní tým a také strážníci. Kolik policistů během Babišovy cesty zasahovalo, není podle Janovské možné přesně určit.

„Počet policistů byl proměnlivý a úměrný počtu shromážděných osob a bezpečnostnímu riziku v místech konání. Prioritně jsme se snažili na jednotlivých místech využít policisty z antikonfliktního týmu, což se nám na všech shromážděních osvědčilo,“ dodala Janovská.

Podrobnosti ale z taktických důvodů sdělit nechtěla. „Každý odpovědný důstojník měl za úkol vyhodnocovat bezpečnostní situace a možná rizika ve svém teritoriu tak, jak se postupně na místě vyvíjela situace,“ vysvětlila Janovská.

Vyhrocené situace

Policisté z antikonfliktního týmu byli během Babišovy cesty po Pardubickém kraji opravdu zaměstnaní. K vyhroceným situacím docházelo na všech zastávkách. V Přelouči chytl senior ženu za krk. „Vyndej si tu píšťalku z pusy, ty náno,“ křičel.

Andrej Babiš na návštěvě Moravskoslezského kraje, 22. srpna 2022 v Kopřivnici
S dítětem na ramenou křičela na Babiše. Teď jsem veřejný nepřítel, říká žena

Slovním útokům se nevyhnul ani samotný poslanec Babiš, kterého jeho odpůrci na každé zastávce počastovali celou řadou invektiv. V Chrudimi po něm prý jeden z demonstrantů plivl. „Lidé tam byli značně agresivní. Jeden pán na mě plivl a kolegyni kopl do nohy,“ řekl Babiš na začátku svého monologu v Přelouči.