Jeden člověk byl po příjezdu hasičů na místo události v bezvědomí, do péče si ho převzali zdravotníci. Ti nakonec do nemocnice převezli dva z obyvatel domu, o další dva se postarali na místě.

"Nejvážnější byl stav třicetiletého muže, kterého nalezli blízcí v koupelně, v níž byla také plynová karma. Pacient se nalézal v přímém ohrožení života, z domu jej vynesli hasiči," uvedl mluvčí zdravotnického záchranné služby Lukáš Humpl s tím, že muž byl v bezvědomí a převezen na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava.

Intoxikace oxidem uhelnatým, zásah zdravotnických záchranářů, Opava, 17. ledna 2022.
Hromadná otrava oxidem uhelnatým v Opavě. Děti i dospělí skončili v nemocnici

Další, třiapadesátiletý muž, byl podle informací záchranářů vystaven účinkům nebezpečného plynu kratší dobu. Jeho intoxikace byla proto lehčího rázu. Vyšetřeny byly také dvě dívky, a to ve věku šesti a sedmnácti let.

"Hasiči svými detektory zkontrolovali celý objekt, ve kterém už probíhalo přirozené větrání, zvýšenou koncentraci tak naměřili pouze v podkroví," komentoval událost mluvčí Jakub Kozák. Zásah byl ukončen krátce před půl sedmou.

U podobné hromadné otravy oxidem uhelnatým zasahovali posádky IZS na Opavsku před týdnem, v úterý 17. ledna v podvečer. Tehdy se děti i dospělí otrávli v bytě v Opavě, oxid zřejmě unikal z plynového kotle - více zde.

Zdravotní riziko otrav 

Otrava oxidem uhelnatým se může projevovat při nízkých koncentracích u zdravého člověka pocitem únavy a bolest hlavy, člověk se srdečními problémy může mít pocit tlaku či bolesti na prsou. 

„Pocity jsou někdy podobné alkoholové opilosti, přičemž se postižený může chovat agresivně,“ podotýká primář plicního oddělení Lubomír Leškovský z Nemocnice AGEL Nový Jičín a dodává, že velmi vysoké koncentrace jsou pak smrtelné, protože vedou k udušení.

Zasněžené scenérie v opavské lokalitě.
OBRAZEM: Sníh zasypal nejen Opavu. Podívejte se na scenérie, které jsou i u vás

Při vyšších koncentracích dochází k poruchám vidění a koordinace, silným bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a může být pociťována žaludeční nevolnost. Postižený může mít také sklon k mdlobám, křeče a zvýšenou teplotu.

Záludnost otravy navíc spočívá v tom, že postupuje opravdu rychle. Vedlejším příznakem je navíc částečná či úplná ztráta vůle. To znamená, že ačkoliv si přiotrávený člověk uvědomuje hrozící nebezpečí, často není schopen jakkoliv reagovat.