Svědek Jan M. ve své výpovědi přiznal spolupráci s podnikatelem Pavlem Ovčarčinem a někdejším vedoucím technikem Petrem Kosmákem. Oba muži figurují na seznamu obžalovaných. Podle svědkovy výpovědi vypracoval jeden ze zaměstnanců Správy nemovitostí městské části Brno-střed seznam firem, které měly za úplatek tendry vyhrávat. Při schůzce na čerpací stanici pak měl Ovčarčin výši úplatku stanovit na patnáct procent ze získané zakázky. „O jednotlivých projektech jsem se dozvěděl telefonicky nebo mailem. Informace jsem měl od Filipa R. nebo pana Kosmáka,“ vypověděl Jan M.

S oběma obžalovanými se svědek setkával v místě jejich bydliště, v restauracích nebo na čerpacích stanicích. „Peníze jsem předával panu Kosmákovi nebo Ovčarčinovi, v několika případech jsem je nechal v servisu zabalené v obálce a nadepsané jeho jménem,“ zaznělo ve čtené výpovědi. Současně měli Kosmák s Filipem R. sdělovat svědkovi nabídkovou cenu některých zakázek, aby pak se svou firmou nabídl víc a vystupoval tak jako takzvané křoví. Za to však podle výpovědi úplatky nedostával.

Bývalý technik Kosmák se k přijímání úplatků již dříve přiznal. Spolupracovat měl nejdříve právě s Ovčarčinem, po jeho odchodu z funkce pak peníze odevzdával přímo hlavnímu obžalovanému a bývalému politikovi Jiřímu Švachulovi. „Úplatky jsem předával většinou v hotovosti, někde v centru v kavárně,“ vylíčil Kosmák v září. Z vybraných patnácti procent si podle svých slov vždy dvě procenta nechal. Celkem si tak na úplatcích mohl vydělat zhruba tři a půl milionu korun.

Předsedkyně soudního senátu rovněž přednesla svědeckou výpověď someliéra Viktora V., který se společně se Švachulou podílel na chodu brněnské vinárny Garage Wine. Podle jeho výpovědi tam lidé tehdejšímu místostarostovi nosili různé balíčky, často v obálkách formátu A4 a menších. Co bylo jejich obsahem svědek nevěděl. Ve vinárně se se Švachulou údajně objevovali také předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a bývalý šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj, jenž kvůli další větvi kauzy oznámil v říjnu loňského roku rezignaci.

Před polednem u soudu vypovídal i podnikatel Dalibor H. Popsal spojitost s firmou Kros-stav, jejímž vlastníkem je obžalovaný živnostník Lubomír Smolka. Uvedl, že měl s podnikatelem pracovně přátelský vztah, díky kterému jej Smolka občas upozorňoval na vypsané zakázky. „Byl jedním z těch, kteří naší firmě pomohli v začátcích. Za to jsem se mu revanšoval odměnou v řádech desítek tisíc,“ poznamenal svědek. Zároveň dodal, že takto učinil pouze jednou.

Na lavici obžalovaných ve středu znovu usedl i byznysmen Jiří Hos, po němž loni na podzim pátrali policisté. Zhruba po čtrnácti dnech se však na policii sám přihlásil. Údajně cestoval po republice a měl vypnutý telefon. V případu je kromě Hose obžalovaných dalších deset lidí a dvě firmy. Celková výše úplatků měla podle obžaloby dosáhnout až k sedmačtyřiceti milionům korun. V rozplétání kauzy bude soud pokračovat ve čtvrtek.

TEREZIE SEKÁČOVÁ