Svědek dříve pro El-Talabaniho pracoval jako osobní ochranka a řidič. Údajně se měl stýkat především s hlavním obžalovaným Jiřím Švachulou. Podle Jazy měl El-Talabani vědět o Švachulově kandidatuře ještě před komunálními volbami v roce 2014 a později lidem za hlasy ve Švachulův prospěch nabízet až dva tisíce korun. „Dopředu věděl, že bude práce a zakázky. Řekl mi, že má rád peníze, protože je za ně schopen udělat cokoliv,“ zmínil Jaza.

Později měl El-Talabani svědkovi přikázat, aby nafotil práce na opravách tržnice na brněnském Zelném trhu. „Zrovna dělali velká francouzská okna a on se začal smát, že je to dobře, protože z toho budou další peníze,“ doplnil svědek. Kvůli úplatkům však mezi El-Talabanim a Švachulou údajně vznikl konflikt. Bývalý místostarosta Brna-středu měl podle svědka El-Talabanimu dlužit zhruba tři miliony korun. Pro peníze chtěl El-Talabani poslat právě Jazu, ten ale částku odmítl vymáhat.

Švachula u soudu již dříve vypověděl, že má z El-Talabaniho obavy. Švachulu údajně poprvé oslovil po jeho jmenování do funkce. Po čase měl El-Talabani začít vystupovat pod Švachulovým jménem, proti čemuž se bývalý místostarosta ohradil. El-Talabani ho proto začal vydírat. „Hrozil, že by se mohlo stát i něco synovi,“ vypověděl hlavní obžalovaný.

Svědek Jaza si v současné době odpykává souhrnný trest mimo jiné za rozsáhlé daňové úniky. Soud jej poslal za mříže na devět a půl roku. Ve stejném případu figuroval také El-Talabani. Toho svědek označil za velkého manipulátora a krále špinavého podnikání. „Nazývali jsme to byznysem, ale byl to jeden velký podvod,“ konstatoval Jaza u soudu.

Kromě Jazy přednesli ve čtvrtek svědeckou výpověď také další tři podnikatelé, jejichž firmy vysoutěžily některé zakázky v městské části Brno-střed. Žádný z mužů však o údajné manipulaci s tendry nevěděl. „Nikdo mě neoslovil s tím, abych mu dal nějaké finanční plnění nebo abych mu zprostředkoval výhodu,“ uvedl jeden ze svědků.

Obžalobě v kauze údajných manipulací s veřejnými zakázkami čelí dohromady jedenáct lidí a dvě firmy. Organizovaná skupina v čele s Jiřím Švachulou sestavila podle obžaloby seznam firem, které následně oslovovala s podmínkou, že do nabídkové ceny zahrnou úplatek ve výši deset až patnáct procent z ceny zakázky. Na úplatcích si tak obžalovaní měli vydělat až sedmačtyřicet milionů korun.

TEREZIE SEKÁČOVÁ